*Στον πρώτο γύρο: ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-1.

*Από 18 σερί νίκες επί του Παναιτωλικού έρχεται ο ΠΑΟΚ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Από 8/11 μεταξύ τους Over 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Το 0-1 ο Ντίας στο 42’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Μιριτέλο στο 45’, ο Ζουκάνοβιτς το 2-1 στο 65’. Ισοφάρισε ο Οικονόμου στις καθυστερήσεις για τον Παναιτωλικό.

Έκανε τρομερή εμφάνιση στο εκτός έδρας απαιτητικό ματς με τον Αστέρα Τρίπολης την περασμένη Δευτέρα, στο φινάλε πήρε την ισοπαλία. Πάνω-κάτω το ματς στο πρώτο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες είχαν σοβαρές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις, βρήκαν το γκολ λίγο πριν το ημίχρονο. Δεν κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι την ανάπαυλα, ο Αστέρας ισοφάρισε από στατική φάση. Από στατικό ήρθε και το 2-1 του Αστέρα στο 65’, εκεί οι Αγρινιώτες πήραν την μπάλα, είχαν δύο γκολ που ακυρώθηκαν, τελικά λυτρώθηκαν στις καθυστερήσεις, από κόρνερ. Στο φινάλε είχαν κλασική ευκαιρία για το 2-3, ενώ λίγο αργότερα οι Αρκάδες είχαν επίσης κλασική φάση για το δικό τους 3-2!

«Όταν με αυτές τις συνθήκες στο τέλος ισοφαρίσαμε και κάναμε και την ευκαιρία για τρίτο γκολ, σου αφήνει μια πίκρα. Βέβαια έχασε και ο Αστέρας άλλη μία φάση για να είμαστε δίκαιοι. Η εικόνα όμως, μου αφήνει το παράπονο ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι», είπε ο κόουτς Πετράκης.

Θετικό το αποτέλεσμα, ήταν το τρίτο διαδοχικό, είχαν προηγηθεί η νίκη επί του Ατρομήτου (1-0) και το εκτός έδρας 1-1 με τον Βόλο. Μετρά ρεκόρ 1-2-3 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, με 19 πόντους ο Παναιτωλικός είναι 11ος, στο +3 απ’ τους τελευταίους ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά. Επιστρέφουν οι Σενγκέλια (Μέσος, 17,2) και Μαλής (Αμυντικός, 16,1), χτύπησε ο γκολκίπερ Στεργιάκης, κάτι που ενεργοποιεί εκ νέου τον Καπίνο, που τελευταία ήταν εκτός επιλογών. Διαθέσιμος και ο Μαυρίας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια του.

*G/G στα 5/6 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας αποκλεισμός στα πέναλτι κόντρα στον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο. Το 0-1 ο Ζίβκοβιτς στο 72’, ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ στο 90λεπτο, δεν τις αξιοποίησε. Στο 105’ της παράτασης το 0-2 ο Κετζιόρα, στο 129’ το 1-2 ο Λημνιός, το ματς κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί απέκρουσε τρία ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι, ο Σαμάτα έχασε το κρίσιμο πέναλτι, η πρόκριση για τον τελικό πήγε στον Παναθηναϊκό.

Βιώνει ιδιαίτερα δύσκολες ημέρες, την Τετάρτη υπέστη έναν τρομερά πικρό αποκλεισμό για το Κύπελλο. Ήταν ανώτερος απ’ τον Παναθηναϊκό σχεδόν σε ολόκληρο τον ημιτελικό, το πλάνο του δούλεψε στον απόλυτο βαθμό, θα μπορούσε να έχει βρει γκολ σε κάποια απ’ τις καθαρές φάσεις που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Συνέχισε να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο και στο δεύτερο 45λεπτο, παράλληλα αμυντικά είχε τέλεια εικόνα, δεν επέτρεψε τίποτα στον αντίπαλο. Πήρε αυτό που δικαιούταν στο 72’, αν ήταν πιο προσεκτικός θα έκανε δεύτερο γκολ πριν το 90λεπτο.

Στην παράταση ο ρυθμός έπεσε, το 0-2 ήρθε από στατική φάση, ο κάκιστος Παναθηναϊκός ευνοήθηκε απ’ την αναγκαστική αποχώρηση του Μπάμπα και βρήκε το 1-2 μερικά δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ματς. Στα πέναλτι ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι «καθάρισε» με τρεις αποκρούσεις για τους πράσινους, ο ΠΑΟΚ είχε τρία «match ball» για να προκριθεί, αλλά οι Ντεσπότοφ, Οζντόεφ και Γιόνι νικήθηκαν. Ο Σαμάτα γλύστρισε στο τελευταίο πέναλτι.

«Μας μένει η πίκρα για τον αποκλεισμό, αλλά κυριαρχήσαμε, δείξαμε ότι επιστρέψαμε μετά από μία κακή περίοδο. Οι παίκτες έδειξαν φανταστική εικόνα. Αυτός πρέπει να είναι ο οδηγός μας για το πώς πρέπει να πορευτούμε, όπως ακριβώς πηγαίναμε πριν από το πρώτο ματς με τον Παναθηναϊκό», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου.

Τρίτο σερί που η ομάδα του δεν παίρνει αυτό που θέλει, είχε προηγηθεί η «βαριά» εντός έδρας ήττα 1-4 απ’ τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, εκεί ο ΠΑΟΚ έκανε ίσως τη χειρότερη εμφάνιση του μετά την ήττα απ’ την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο. Έμεινε στους 51 πόντους και έπεσε απ’ την κορυφή, πλέον είναι στο -1 απ’ την πρώτη θέση, στο +4 απ’ τον Ολυμπιακό.

Πολλές οι απουσίες, ο Μπάμπα δεν έχει συνέλθει, τιμωρημένος ο Μπράντον Τόμας, έμειναν εκτός επίσης οι Κοτάρσκι και Τάισον. Επιστρέφει ο Ράφα Σοάρες (Αμυντικός, 7,2), νέο πρόβλημα ο Μιχαηλίδης, μάλλον χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο Εκόνγκ! Ίσως παίξει βασικός ο Τζίμας, με δεδομένο ότι ο Σαμάτα δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.