*Στον πρώτο γύρο: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 3-2.

*Ο Ατρόμητος έχασε μόλις τρεις φορές στα τελευταία 15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (8-4-3).

*Σκόραρε ο Ατρόμητος στα τελευταία 15/17 ματς κόντρα στον Παναιτωλικό.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Βόλο. Το 0-1 ο Σενγκέλια στο 8’, το 1-1 έκανε ο Γκαρσία στο 15’.

Στάθηκε “όρθιος” στο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής με τον Βόλο, πήρε θετικό αποτέλεσμα, σ’ ένα ιδιαίτερα “κλειστό” ματς. Προηγήθηκε ιδιαίτερα νωρίς με ωραίο γκολ του Σενγκέλια, αλλά οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν μετά από μερικά λεπτά. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, καμία εκ των δύο ομάδων δε ρίσκαρε και μοιραία οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Καλύτερος στα σημεία στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός, αλλά δεν κατάφερε να βρει καθαρές φάσεις, δίκαιο το αποτέλεσμα.

“Η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλή. Δεν δεχθήκαμε κάποια ευκαιρία. Δεν κάναμε και εμείς κάποια κραυγαλέα. Είχαμε καλές προϋποθέσεις αλλά δεν είχαμε την καλή τελική πάσα. Είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Αν με βάση την συνολική εικόνα έπρεπε κάποιος να έχει πάρει την νίκη, αυτοί έπρεπε να είμαστε εμείς”, είπε ο κόουτς Πετράκης.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τέσσερις σερί ήττες για την ομάδα του, που ανέβηκε στους 15 πόντους και είναι ισόβαθμη με την Κηφισιά, στο +3 απ’ τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα. Την Τρίτη υποδέχεται τον Άρη για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Επιστρέφει ο Ντουάρτε (Μέσος, 24, 3), απρόοπτο με τον Σενγκέλια, που έμεινε εκτός.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

*G/G στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το 0-1 ο Σβαμπ στο 89’, το 0-2 έκανε ο Κωνσταντέλιας στις καθυστερήσεις. Καθολικά ανώτερος ο ΠΑΟΚ, είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, άξιζε τη νίκη.

Παντελώς παθητικός στο εντός έδρας απαιτητικό ματς με τον ΠΑΟΚ, δεν κατάφερε να τον κοιτάξει στα μάτια και ηττήθηκε δίκαια από μια ομάδα που έπαιζε σε άλλο επίπεδο. Κυριαρχικός απ’ την αρχή ως το φινάλε ο δικέφαλος, είχε συντριπτικά ποσοστά κατοχής, “στραγγάλισε” τον αντίπαλο, είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο. Πίεσε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο μέρος, έβγαλε καθαρές φάσεις, αλλά ήταν άστοχος, τελικά η λύση δόθηκε από κόρνερ στο 89’. Παρότι τα γκολ ήρθαν στα τελευταία λεπτά, το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, ο Ατρόμητος ασχολήθηκε μόνο με το αμυντικό κομμάτι, δεν απείλησε ποτέ τον ΠΑΟΚ.

“Αμυνθήκαμε πολύ καλά απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και γι αυτό δεν χρειάζεται ο ΠΑΟΚ τη βοήθεια από τους διαιτητές. Γι’ αυτόν τον λόγο είμαι περήφανος από τους παίκτες μου. Περιμέναμε τις ευκαιρίες μας, δεν ήρθαν. Δεν έχω παράπονο από την ομάδα μου”, είπε ο κόουτς Ίλιτς.

Τρίτη σερί ήττα σ’ όλες τις διοργανώσεις για την ομάδα του, τρίτη σερί ήττα και στο πλαίσιο του πρωταθλήματος μετά το εκτός έδρας 3-1 απ’ τον Αστέρα Τρίπολης και το εντός έδρας 0-5 απ’ την ΑΕΚ, νωρίτερα ήταν αήττητη για 10 αγωνιστικές. Έμεινε στους 23 πόντους και πλέον είναι 9η, στο +8 απ’ την τελευταία δυάδα, λογικά δε θα κινδυνεύσει. Επέστρεψε απ’ το Κόπα Άφρικα ο Αγκιμπού Καμαρά, σήμερα υπολογίζεται, πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Ασεβέδο.