*Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες στη φάση των “16” του Κόπα Λιμπερταδόρες. Η τρίτη κάθε ομίλου παίζει play off για τη συμμετοχή της στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

*Στον πρώτο γύρο: Μπαρτσελόνα Χουαγιακίλ-Παλμέιρας 0-2

*Και οι τρεις αγώνες τους στο παρελθόν έχουν λήξει under 2,5 μαζί με N/G

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Παλμέιρας επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Κοριτίμπα, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, από τους Αρτούρ (30’). Ρόνι (34’). Ο Ρόνι πέτυχε τρίτο τέρμα στο 73’, πριν μειώσει για την αντίπαλο της ο Αλεφ Μάνγκα στο 83ο λεπτό.

Η Παλμέιρας ξεπέρασε άμεσα την μοναδική της ήττα στους 17 τελευταίους αγώνες, η οποία ήταν και ανώδυνη, αφού της χάρισε πρόκριση στο κύπελλο, κερδίζοντας με 3-1 εντός έδρας την Κοριτίμπα για το πρωτάθλημα. Στο γήπεδό της όχι απλά παραμένει αήττητη το 2023, έχει 15 νίκες σε 18 παιχνίδια.

Ειναι η μοναδική αήττητη ομάδα του εθνικού πρωταθλήματος της Α’ Βραζιλίας, αλλά με τέσσερις ισοπαλίες σε εννιά αγωνιστικές είναι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ,στο -5 από την κορυφή, ενώ είναι στο +1 από την 5η θέση που δεν οδηγεί στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Όσον αφορά στον θεσμό για τον οποίο αγωνίζεται σήμερα, θα πρέπει να “αυτοκτονήσει” για να μην περάσει στην επόμενη φάση, κάτι που θα συμβεί και μαθηματικά, αν δεν χάσει απόψε.

Συνεχίζει να έχει τις γνωστές απουσίες των τραυματιών Μουρίλο (ΑΜ), Ατουέστα (ΜΕ), Μάρκο Ρότσα (AM), δύσκολα θα παίξει και ο επιθετικός Ναβάρο που έχει κάποιες ενοχλήσεις, ενώ τραυματίστηκε και ο μέσος Γκάμπριελ Μενίνο, με τον μέσο Ρίος να λείπει λόγω τιμωρίας.

Παλμέιρας Στατιστικά

*Εχει 11/18 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 10/18 G/G εντός έδρας

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΧΟΥΑΓΙΑΚΙΛ (Εκουαδόρ)

Προηγούμενο ματς:Η Μπαρτσελόνα Χουαγιακίλ έχασε με 1-3 εντός έδρας από την Έμελεκ, παρόλο που προηγήθηκε με τον Λουίς Σόσα στο 71ο λεπτό. Αλλά ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Μπολάνιος στο 81’, πριν δεχθεί δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, από τους Μπολάνιος, Σάμιουελ Σόσα.

Η Μπαρτσελόνα Χουαγιακίλ έχασε και από την Έμελεκ με 1-3 εντός έδρας, παρόλο που όλα έδειχναν να εξελίσσονται ιδανικά, καθώς προηγήθηκε αργά στο παιχνίδι, αλλά κατάφερε να δεχθεί τρία γκολ μέσα σε 10 λεπτά!

Αυτή ήταν η τρίτη της σερί ήττα, ενώ ειδικά μακριά από την έδρα της αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, καθώς έχει μόνο μία νίκη και πέντε ήττες σε οκτώ αναμετρήσεις εκτός μέσα στο 2023.

Αυτά τα αποτελέσματα οδήγησαν στην απομάκρυνση του Φάμπιαν Μπούστος από τον πάγκο της και ανακοινώθηκε ως υπηρεσιακός ο Σεκούντο Καστίγιο.

Αν και έχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας στο πρωτάθλημα Εκουαδόρ, είναι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά στο -8 από την κορυφή. Όσον αφορά σε αυτόν τον θεσμό, έτσι όπως εξελίσσεται ο όμιλος μέχρι στιγμής, μοναδικός ρεαλιστικός της στόχος είναι να ξεπεράσει την Σέρο Πορτένιο, με την οποία ισοβαθμεί, για να συνεχίσει στα play off για συμμετοχή στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Απουσιάζουν οι μακροχρόνια τραυματίες Μπουράι (ΤΕ), Άρκε (ΜΕ).