*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπάρι – Παλέρμο 1-1

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΑΛΕΡΜΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εκτός) με την Περούτζια. Οι Ντι Σέριο (2′) και Κασασόλα (7′ πεν.) έκαναν το 2-0, προτού μειώσει για τους φιλοξενούμενους ο Μαρκόνι (23′). Στο 36′ ο Ολιβέρι ανέβασε και πάλι την διαφορά για την Περούτζια. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Βαλέντε (48′) και Μπρουνόρι (89′).

Δέχτηκε ισχυρή πίεση στο πρώτο ημίχρονο στο “Renato Curi” και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 λίγο πριν την ολοκλήρωση αυτού. Η Παλέρμο διατήρησε την κατοχή μπάλας και στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο έπακρο και είχε σύμμαχο την τύχη αποσπώντας τον βαθμό της ισοπαλίας με την Περούτζια (3-3).

Το συγκρότημα του Κορίνι παραμένει αήττητο σε έξι αγωνιστικές με απολογισμό 2-4-0, πανηγύρισε μόλις δύο νίκες στις επτά τελευταίες στο “Renzo Barbera” (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες) με Πάρμα (1-0) και Κάλιαρι (2-1). Με δανεισμό αποκτήθηκε από την Πάρμα ο Τουτίνο (ΕΠ, 17/2) που βρίσκεται κανονικά στην αποστολή. Ετοιμοπόλεμος και ο Σάλα, όχι οι Γκόμες, Βίντο και Μπετέλα.

ΠΑΛΕΡΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 8/11 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-0) της Πάρμα. Ντοπιέτα πέτυχε ο Σεντίρα (13′ πεν., 43′ πεν.), από ένα γκολ οι Μπάλογκ (5′ αυτ.) και Σαλσέδο (90+3′).

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχισκόρερ Σεντίρα που πέτυχε δύο γκολ, φτάνοντας παράλληλα τα 12 σε 14 συμμετοχές, η Μπάρι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Πάρμα επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 στο “San Nicola”. Πήρε τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση, ωστόσο δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση από τους αντιπάλους της.

Επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών μετά από δύο αγωνιστικές (0-1-1), πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε πέντε εξόδους της επί της Τσιταντέλα (3-0) στις 8 Δεκεμβρίου (τρεις ισοπαλίες, μία ήττα). Σταθερά εκτός αποστολής οι Μποζίζιο και Γκαλάνο, δεν προέκυψαν περαιτέρω αγωνιστικά προβλήματα. Παραχωρήθηκε στην Κοζέντσα ο Μάρας (ΜΕ).