*17η αγωνιστική

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Γνώρισε άλλη μια ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας και με σκορ 4-2 από τη Ρίο Άβε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Νοβάις λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γκουέδες, στην αρχή της επανάληψης, από την ασίστ του Ριμπέιρο. Στο 59΄ ο Νοβάις με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-0, από την ασίστ του Ζεράλδες, αλλά 10 λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Γιούρι Ριμπέιρο για την Ρίο Άβε. Έτσι στο 70΄ ο Μπρούνο Μορέιρα μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο ίδιος παίκτης στο 79΄ μείωσε κι άλλο σε 3-2. Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Ρούμπεν Ριμπέιρο, από την ασίστ του Γκουέδες, διαμόρφωσε και το τελικό 4-2.

Έτσι μετά από 16 αγωνιστικές μετρά 13 βαθμούς, με 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 9 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 18-33 και βρίσκεται στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού. Επιπλέον διατηρεί την χειρότερη άμυνα στην κατηγορία. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένει εκτός ο καλός φορ Βέλτον, ενώ επιστρέφει έχοντας εκτίσει την ποινή του ο μέσος Αντρέ Λεάο.

Στατιστικό: Μετρά 6/7 over στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-2 από την Ρίο Άβε, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το Πάσος Φερέιρα – Πορτιμονένσε παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας (Κλικ Εδώ)

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Έμεινε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδια μακριά από τις νίκες, μετά την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Μπελενένσες και μάλιστα χωρίς γκολ. Ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με λίγες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και τους τερματοφύλακες να είναι οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Τελικά η ισοπαλία σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και οι δύο ομάδες πήραν τελικά από ένα βαθμό.

Έτσι μετά από 16 αγωνιστικές μετρά 17 βαθμούς, με 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 7 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 22-26 και βρίσκεται στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο κόουτς Ολιβέιρα, δεν μπορεί να υπολογίζει τους μέσους Σα και Πεσόα, ενώ ψάχνει το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Μετρά 5/7 under στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) με αντίπαλο την Μπελενένσες, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.