Στον πρώτο γύρο: Μπράγκα – Πάκος Φερέιρα 3-0

* Σημειώθηκε under 2,5 στα επτά τελευταία παιχνίδια της Πάκος Φερέιρα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα δέκα από τα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μπράγκα για το πρωτάθλημα.

* Η Πάκος Φερέιρα αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΠΑΚΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Χωρίς νίκη παραμένει στο πρωτάθλημα η Πάκος Φερέιρα εδώ και επτά αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε έξι ισοπαλίες και μία ήττα. Στις δύο τελευταίες το συγκρότημα του Βάσκο Σεάμπρα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Αρούκα (1-1 εντός έδρας) και Μποαβίστα (0-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι του Φάμπιο Εσπίνιο μόλις στο 11’. Παράλληλα, στο 37’ έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Μαντιάνγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σ.σ. είχε δεχτεί την πρώτη τρία λεπτά νωρίτερα). Αήττητη παραμένει η Πάκος Φερέιρα στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Την περασμένη σεζόν επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Μπράγκα για το πρωτάθλημα στις 23 Απριλίου του 2016. Εκτός αποστολής έμεινε τελικά ο Ρικάρντο Βαλέντε, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε. Ο 26χρονος Πορτογάλος επιθετικός, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από την Γκιμαράες, πραγματοποίησε μέχρι στιγμής 23 συμμετοχές σκοράροντας τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μποαβίστα και Πάκος Φερέιρα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (0-0), στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Πάκος Φερέιρα αναδείχθηκε ισόπαλη στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΡΑΓΚΑ

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Μπράγκα στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Ζόρζε Σιμάο αναδείχθηκε ισόπαλο με την Πόρτο (1-1 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Πέντρο Σάντος, ο οποίος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 61’ από τον Τικίνιο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Πόρτο ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Μπραχίμι δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της Μπράγκα στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Σε όλες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της επί της Πάκος Φερέιρα σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 16 Αυγούστου του 2013 (2-0). Φανέλα βασικού θα πάρει ο Ρικάρντο Χόρτα (ΜΕ) στη σημερινή αναμέτρηση της Μπράγκα στο «Capital do Móvel».

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπράγκα και Πόρτο στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπράγκα παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.