13η αγωνιστική

*Με G/G ολοκληρώθηκαν τα έξι από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

ΠΑΪΣΑΝΤΟΥ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παραμένει εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Παϊσαντού, όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και δυο ήττες. Την περασμένη εβδομάδα, η ομάδα του Ντάντο Καβαλκάντι φιλοξενήθηκε από την Κλαμπ ντε Ρεγκάτας, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά το μεταξύ τους 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το τέρμα του Μάγκνο.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με την Αλαγκοάνο (0-0 εντός), με την οποία έφτασε τους 17 βαθμούς και είναι στην ένατη θέση, μαζί με τις Γκουαρανί, και Σάο Μπέντο. Παραμένει αήττητη εντός έδρας, όπου σε πέντε αντίστοιχα ματς, μετράει τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

Εκτός αποστολής παραμένουν οι τραυματίες Περέμα (ΑΜ 6/1) και Κασιάνο (ΕΠ 10/6), ενώ απόντες είναι και οι τιμωρημένοι Ντιέγκο Ίβο (ΑΜ 10/0) και Νάντο Καραντίνα (ΜΕ 8/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κλαμπ ντε Ρεγκάτας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το Παϊσαντού – Φορταλέζα παίζει στην Interwetten

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Φορταλέζα, μετά και τη νίκη επί της Μπραζίλ Πελότας (2-0 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Ροτζέριο Σένι φιλοξένησε την Οέστε, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 1-2. Παρότι πίσω στο σκορ από το 10ο μόλις λεπτό, έφτασε στην ισοφάριση με τον Φελίπε στο 63′. Ωστόσο, τρία λεπτά πριν το φινάλε δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα να φύγει με άδεια χέρια.

Παρά την ήττα της αυτή, παραμένει στην πρώτη θέση, με 26 βαθμούς, τέσσερις πάνω από τους διώκτες της και με ματς λιγότερο. Έχει μια από τις πιο παραγωγικές επιθέσεις με 21 τέρματα, καθώς και την καλύτερη άμυνα, με οκτώ γκολ παθητικό. Δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός, έχοντας ηττηθεί στη πιο πρόσφατη έξοδό της.

Εκτός δράσης για τις επόμενες 30 ημέρες περίπου αναμένεται να παραμείνει ο Γκουστάβο (ΕΠ 11/6). Συμπλήρωσε κάρτες ο Ντιέγκο Γιουσάνι (ΑΜ 12/1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Οέστε για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.