*15η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Ταμέκα – Πάιντε 1-3

*Η Πάιντε παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (8-1-0).

ΠΑΪΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση με 1-0 (0-0 κ.δ.) της Νόμε Κάλιου. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Λουτς στο 109′.

Η Πάιντε πανηγύρισε το παρθενικό Κύπελλο Εσθονίας στα 18 χρόνια από την ίδρυσή της, στη δεύτερη μόλις συμμετοχή της σε τελικό, προσπερνώντας το εμπόδιο της Νόμε Κάλιου στην παράταση. Απογοητευτική ποιοτικά η μεταξύ τους αναμέτρηση στα 90′, ανέβασε ρυθμούς και βρήκε γκολ με τον Λουτς στο 109′.

Παράλληλα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον 1ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, θα δώσει το παρών στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τρίτη σερί σεζόν. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από νίκη επί της Νάρβα Τρανς (4-2 εντός), βάζοντας παράλληλα τέλος σε αρνητικό σερί δύο αγωνιστικών (0-1-1).

ΠΑΪΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΑΜΕΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από την Ταλίνα Κάλεφ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Τράβαλι (59′), Πούριε (65′) και Λάουρ (89′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λανγκ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μη καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η Ταμέκα επέστρεψε άμεσα στα αρνητικά αποτελέσματα, μετά τη νίκη επί της Βάρπους (3-1 εντός), γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα στις έξι τελευταίες αγωνιστικές από την Ταλίνα Κάλεφ (3-1 εντός).

Δέχτηκε δύο γκολ από κεφαλιά, διαμορφώνοντας απλά το τελικό αποτέλεσμα με όμορφο ευθύβολο σουτ του Λανγκ στις καθυστερήσεις. Η Ταμέκα γνώρισε εννέα ήττες στις 13 τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Πάιντε (τέσσερις ισοπαλίες). Θα πρέπει να γυρίσουμε επτά χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία φορά που πανηγύρισε τη νίκη σε αυτή (3-2).