13η αγωνιστική

*Αήττητη η Πάφος στα πέντε πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας, έχοντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (48′, πεν. 63′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Αμπντουραχίμι (55′) και Ζάιρο (78′).

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα η Πάφος, έχοντας εννέα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, με τον οποίο μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2.

Σε ένα αρκετά δυναμικό παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, μπορεί να μην υπήρχε σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο από άποψη φάσεων ήταν αρκετά χορταστικό. Στην επανάληψη οι δυο πλευρές ήταν πιο εύστοχες στις προσπάθειες τους, με την ίδια να έχει απάντηση και στις δυο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Πρώτη απώλεια μετά από πέντε διαδοχικές νίκες, διατηρείται σταθερά στην κορυφή της κατάταξης με 30 βαθμούς, στο +5 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ. Επικράτησε και στα πέντε φετινά εντός της, στα οποία διατήρησε και ανέπαφη την εστία της. Αύριο στις 18:00 έχει προγραμματίσει φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Στο Μουντιάλ του Κατάρ με την εθνική ομάδα της Σενεγάλης βρίσκεται ο μέσος Μουσταφά Ναμ, ο οποίος είναι και ο μοναδικός απόντας. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί και η συμμετοχή του Χαμαντί Αλ Γκαντιουί.

Πάφος Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 44ο λεπτό, για να δεχθεί και δεύτερο στο 90′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και έξι παιχνίδια για το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, έχοντας δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάκη Σεργίδη υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Για ακόμη μια φορά ήταν κατώτερος των προσδοκιών. Παρατάχθηκε με αρκετούς αμυντικούς προσανατολισμούς, θέλοντας να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, ωστόσο απέτυχε αρκετά στο να πετύχει το στόχο του, προβληματιζόντας αρκετά με την εμφάνιση τους. “Δεν θέλω να κρυφτώ πίσω από τα λόγια, η κατάσταση σαφώς και είναι δύσκολη. Δουλειά μας είναι να δουλεύουμε καθημερινά, να βελτιωνόμαστε και να προσπαθούμε να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι”, δήλωσε ο κόουτς Σεργίδης.

Εκτός μάχης είναι οι τραυματίες Μπαρτ Έσελινκ και Φίλιππος Ευτυχίδης, με τον κόουτς Σεργίδη να προχωρά σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Λύθηκε κοινή συναινέσει το συμβόλαιο του Αρτούρ Καρτασιάν, με τον Αρμένιο κεντρικό αμυντικό να επικαλείται προσωπικούς λόγους.