24η αγωνιστική

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Εθνικός Άχνας – Πάφος 1-4

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ανόρθωση, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τα τέρματα του Ζάιρο (35′, 76′), δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος η Πάφος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο φιλοξενήθηκε από την Ανόρθωση, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2.

Ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένα και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό στην πορεία, με φάσεις εκατέρωθεν, ωστόσο η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη και με πρωταγωνιστή τον Ζάιρο κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Δεν ήταν όμως ικανή να κρατήσει το προβάδισμα της μέχρι τέλους, καθώς στις καθυστερήσεις έκανε πέναλτι και δέχθηκε την ψυχρολουσία.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη κόντρα στον Απόλλων Λεμεσού (1-1 εντός), παραμένει ωστόσο εντός της πρώτης εξάδος, στο -9 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Ηττήθηκε μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία.

Πάφος Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της ΑΕΖ Ζακακίου, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο έκτο λεπτό με τον Ριστέφσκι και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 23′, στην πορεία βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα με τους Μπάικερ (28′, 55′) και Ηλία (76′).

Από τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται ο Εθνικός Άχνας, μετά και το εκτός 0-2 επί της Δόξας Κατωκοπιάς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά υποδέχθηκε την ΑΕΖ Ζακακίου, την οποία και συνέτριψε με 4-1.

Ξεκίνησε την αναμέτρηση με γκολ από τα αποδυτήρια, ενώ παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση στα μέσα του ημιχρόνου, είχε άμεση απάντηση για να πάρει και πάλι τα ηνία. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Εθνικός έγινε ακόμη πιο απαιτητικός και περιόρισε σημαντικά την αντίπαλο του, πετυχαίνοντας ακόμη δυο τέρματα, αν και το σκορ μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην κατηγορία, ανοίγοντας τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό ωστόσο στις έντεκα φετινές εξόδους του (1-4-6).