*Πρώτη αναμέτρηση για την ημιτελική φάση στο κύπελλο Κύπρου, οπότε και θα ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα του Απόλλωνα Λεμεσού (17/04). Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αήττητη η Πάφος στα οκτώ τελευταία παιχνίδια κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού, έχοντας από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Απόλλων Λεμεσού – Πάφος 0-3, Πάφος – Απόλλων Λεμεσού 1-1

ΠΑΦΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό με το αυτογκόλ του Κβίντα, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 18′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 24ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Πάφος, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 3-0, για τα πλέι οφ.

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (3-0) μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου και παρότι προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, δεν ήταν ικανή να βρει στείλει τη μπάλα τα δίχτυα, αν και είχε κάποιες καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο.

Έχασε έτσι έδαφος στη μάχη για την Ευρώπη, μένοντας στο -5 από την πρώτη τριάδα. Οπότε και ψάχνει τώρα τη διάκριση μέσω του κυπέλλου, όπου στα προημιτελικά απέκλεισε με 0-5 τη Νέα Σαλαμίνα. Ηττήθηκε μια φορά στα επτά πιο πρόσφατα εντός της (4-2-1), ανεξάρτητα από τη διοργάνωση.

Πάφος Στατιστικά

*No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Δόξας Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 37′ με τον Κοστάκε, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 78′ ο Πέρετς.

Αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων “τρέχει” ο Απόλλων Λεμεσού, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν φιλοξενήθηκε από τη Δόξα Κατωκοπιάς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2, για τα πλέι άουτ του πρωταθλήματος.

Έπαιξε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και δεν έδειξε να επηρεάζεται από αυτό. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε επιθετικό μονόλογο και σκόραρε από μια φορά στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου, για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε ΑΕ Ζακακίου (1-0 εντός) και Οθέλλο Αθηαίνου (0-1 εκτός). Σταθερά στην κορυφή των πλέι άουτ, όπου και αγωνίζεται χωρίς κίνητρο.

Αντιθέτως ψάχνει τη διάκριση στο κύπελλο, θέλοντας και το ευρωπαϊκό εισιτήριο, έχοντας αφήσει εκτός στα προημιτελικά την ΑΕΚ Λάρνακας (2-1 εντός). Αλώβητος σε τρεις εξόδους (2-1-0), κρατώντας και το μηδέν στην άμυνα.