*Πρώτος γύρος του κυπέλλου Κύπρου. Οι αγώνες είναι μονοί και νοκ άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν δεν βγει νικητής η πρόκριση κρίνεται στα πέναλτι.

ΠΑΕΕΚ (Β’ Εθνική)

Η ΠΑΕΕΚ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από εννιά παιχνίδια, κερδίζοντας 2-4 εκτός έδρας την Ομόνοια Αραδίππου. Προηγήθηκε στο 19ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 22’, αλλά πήρε προβάδισμα άμεσα, ένα λεπτό αργότερα, ενώ πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 75’, με την αντίπαλο της να μειώνει στο 88’, αλλά «καθάρισε» τον αγώνα με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Είναι στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα στην κατηγορία της, ισόβαθμη με την ουραγό, αλλά στο -1 από τις θέσεις παραμονής. Πάντως στο γήπεδό της έχει τέσσερις σερί ήττες, όλες χωρίς να σκοράρει καν!

Προηγούμενο παιχνίδι: Η ΠΑΕΕΚ κέρδισε 2-4 εκτός έδρας την Ομόνοια Αραδίππου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/5 N/G εντός έδρας.

Το ΠΑΕΕΚ – Νέα Σαλαμίνα παίζει στην Interwetten

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Α’ Εθνική)

Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Ενωση Νέων Παραλιμνίου, σε έναν αγώνα που δεν ήταν πολύ καλός και δεν υπήρξαν αρκετές ευκαιρίες για σκοράρισμα. Βέβαια στο 83’ έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει τη νίκη, αλλά ο Τιάγκο έστειλε στο δοκάρι το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, το οποίο μάλιστα ήταν και αρκετά αυστηρό. Αυτό ήταν το τρίτο σερί παιχνίδι που δεν σκοράρει και κατ’ επέκταση δεν κερδίζει, αλλά παραμένει στην έκτη θέση, τελευταία που οδηγεί στο γκρουπ για τον τίτλο και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, στο +4 από την έβδομη Ομόνοια.

Ο τεχνικός της, Σάββας Πουρσαϊτίδης, είπε πως η ομάδα του έπαιξε καλά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο του τελευταίου αγώνα, έπειτα από ένα μέτριο πρώτο μισό. Αλλά με την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου δικαιολόγησαν τη βαθμολογική τους θέση. Και ελπίζει να συνεχίσουν έτσι στα εναπομείναντα παιχνίδια του 2018, για να τελειώσουν όμορφα τη χρονιά. Αλλά για να συμβεί αυτό θα πρέπει να διαχειριστούν σωστά το άγχος του αποτελέσματος που μπορεί να προκύψει σε κάποιους αγώνες της.

Εκτός του αμυντικού Τιμόθεου Παύλου που μπήκε στο χειρουργείο και μάλλον δεν θα παίξει ξανά φέτος, δεν υπάρχει πλέον κανένα πρόβλημα και έχει όλους τους παίκτες του διαθέσιμους.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Νέα Σαλαμίνα έφερε 0-0 εντός έδρας με την Ενωση Νέων Παραλιμνίου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει πέντε σερί N/G εκτός έδρας.