19η αγωνιστική

*No Goal και τα τρία συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Βαστέρας – Ούτσικτενς 1-0

ΟΥΤΣΙΚΤΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 επί της Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο έβδομο λεπτό με τον Μάρτινσον και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 19′, στην πορεία βρήκε ακόμη τέσσερις φορές δίχτυα με τους Μιλοβάνοβιτς (32′), Βέστερμαρκ (33′) και Χέντλουντ (58′, 68′).

Αήττητη παρέμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι η Ούτσικτενς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπόσκο Όροβιτς υποδέχθηκε τη Λαντσκρόνα, την οποία και συνέτριψε με 5-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, δεδομένου πως η ίδια ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, παρότι δέχθηκε έστω και προσωρινά την ισοφάριση.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 42 βαθμούς και μοιράζεται την κορυφή της κατάταξης με τη Βαστέρας, κόντρα στην οποία υπερτερεί ωστόσο. Επικράτησε στα 7/9 εντός της, έχοντας ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Την Τετάρτη (23/08), θα αντιμετωπίσει τη Ντάλστορπς, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου.

Ούτσικτενς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο φινάλε του ημιχρόνου (40′, 45’+2), για να κάνει την ανατροπή στην πορεία με τους Αλί (πεν. 49′, 54′) και Ενσαμπιγιουμβά (83′).

Ακάθεκτη συνεχίζει η Βαστέρας, παραμένοντας αήττητη για ένατο σερί ματς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον υποδέχθηκε τη Χέλσινγκμποργκ, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο φινάλε ενός ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο επέστρεψε από τα αποδυτήρια πιο αποφασισμένη και έχοντας την πρωτοβουλία, έφτασε στην ολική ανατροπή.

Αυτή ήταν και η όγδοη διαδοχική της νίκη, οπότε και παραμένει σταθερά στην κορυφή, μαζί με την αποψινή της αντίπαλο. Πήρε το διπλό και στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της. Την Τρίτη (22/08), θα αντιμετωπίσει την Έρεμπρο Σιριάνσκα, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου.