*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για την ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20, το οποίο διεξάγεται στην Αργεντινή. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ιταλία – Νότια Κορέα.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ U20

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-2 επί των ΗΠΑ, για τα προημιτελικά. Πήρε προβάδισμα με τον Ντουάρτε στο 21ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 56′ με το αυτογκόλ του Βίντερ.

Το παρόν στα ημιτελικά της διοργάνωσης δίνει για έβδομη φορά στην ιστορία της η Ουρουγουάη. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Μαρσέλο Μπρόλι αντιμετώπισε τις ΗΠΑ, των οποίων και επικράτησε με 0-2. Σε ένα ισορροπημένο γενικά ματς, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και προηγήθηκε στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία της, ενώ “σφράγισε” την πρόκριση με ένα αυτογκόλ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στόχος τώρα είναι να προκριθεί στον τελικό για τρίτη φορά στην ιστορία της, έχοντας ηττηθεί σε αυτόν και στις δυο τελευταίες παρουσίες της (1997, 2013), από Αργεντινή (1-2) και Γαλλία (0-0, πεν. 4-1). Εκτός μάχης για το σημερινό παιχνίδι ο Λουτσιάνο Ροντρίγκες, που αποβλήθηκε κόντρα στις ΗΠΑ. Αμφίβολοι παραμένουν οι Ματέο Πόντε, Ματίας Αμπάλντο και Αντρές Φεράρι.

Ουρουγουάη U20 Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΙΣΡΑΗΛ U20

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-2 στην παράταση επί της Βραζιλίας, για τα προημιτελικά. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (56′, 91′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Καλαΐλι (60′) και Σιμπλί (93′), πριν κάνει την ανατροπή με τον Τάργκεμαν στο 105’+3. Στην πορεία έχασε και δυο πέναλτι με τους Μάντμον (114′) και Ιμπραχίμ (115′).

Ιστορία συνεχίζει να γράφει το Ισραήλ, στην παρθενική του παρουσία στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στα προημιτελικά, η ομάδα του Οφίρ Χαΐμ αντιμετώπισε τη Βραζιλία, την οποία και απέκλεισε με 3-2 στην παράταση και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Μπορεί να έπαιξε πιο συντηρητικά στην κανονική διάρκεια και να βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο είχε άμεση απάντηση και άντεξε μέχρι τη λήξη του 90λεπτου.

Έστειλε έτσι το ματς στην παράταση, εκεί όπου βρέθηκε πίσω από νωρίς, όμως στην πορεία ανέβασε την απόδοση της και δικαιώθηκε με την καλύτερο τρόπο, φτάνοντας στην ανατροπή πριν το ημίχρονο. Λίγο αργότερα έχασε και δυο πέναλτι σε διάστημα ενός λεπτού. Με την ψυχολογία στα ύψη πλέον ενόψει του σημερινού Ουρουγουάη – Ισραήλ, όπου ευελπιστεί σε ακόμη μια έκπληξη. Κανονικά υπολογίζεται ο φορ Ντορ Τάργκεμαν, που είχε αποχωρήσει με πρόβλημα κόντρα στη Βραζιλία.