* 13η αγωνιστική

* No Goal τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Ουρακάν στα 7 τελευταία μεταξύ τους (3-4-0)

ΟΥΡΑΚΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Αλντοσίβι. Στο 84’ κρίθηκε το παιχνίδι όταν ο Καουτερούτσιο έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Κριστάλδο ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Επιστροφή στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα για την Ουρακάν και ανάκτηση τροχιάς προς τα διεθνή εισιτήρια. Μετά από τέσσερα παιχνίδια με τρεις ισοπαλίες και μόλις ένα γκολ, την Κυριακή πέρασε από τη Μαρ ντελ Πλάτα.

Φτωχό το παιχνίδι με την Αλντοσίβι, λιγοστές οι απειλές εκατέρωθεν για 80 λεπτά, η “γκλόμπο” όμως δεν συμβιβάστηκε με το βαθμό, πίεσε τους γηπεδούχους στο τέλος, κέρδισε απανωτά κόρνερ και σε ένα από αυτά της καταλογίστηκε το καθοριστικό πέναλτι και συνάμα την αποβολή των αντιπάλων.

Σκόρερ ο χαφ Κριστάλδο, ο οποίος τις προηγούμενες εβδομάδες έφτασε πολύ κοντά σε μεταγραφή στην Σάο Πάουλο.

Ξανά συμπαγής αμυντική η Ουρακάν, με τον Νταμπόβε να αναλαμβάνει στο ξεκίνημα της LPF έχει την τρίτη καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

ΟΥΡΑΚΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λανούς. Στο 3ο λεπτό αποβλήθηκε ο Άουδε της Λανούς, στο 6’ ο Λόπες έκανε το 1-0 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 69’ μείωσε ο Αγκίρε για τη Λανούς.

Δεύτερη κολλητή νίκη για την Σαρμιέντο μετά το σπουδαίο διπλό στο “Μονουμεντάλ”, η ομάδα του Νταμόντε έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Ένα εγκληματικό τάκλιν του νεαρού αριστερού μπακ της Λανούς άλλαξε τις ισορροπίες από το ξεκίνημα, πολύ γρήγορα ήρθε και η εξαργύρωση του αριθμητικού πλεονεκτήματος με τον αειθαλή Λόπες να σκοράρει από στατική φάση. Παρότι είχε παίκτη παραπάνω η Σαρμιέντο έπαιξε το παιχνίδι της, έδωσε μπάλα στον αντίπαλο και βρήκε το γκολ εξασφάλισης ξανά με το Λόπες. Δεν κινδύνεψε μετά τη μείωση της Λανούς, αντιθέτως η ίδια είχε τρεις μεγάλες φάσεις για γκολ.

Πλέον ο κόουτς Νταμόντε από την αμφισβήτηση της πρόσληψής του δέχεται εξαιρετικές κριτικές από τον κόσμο και τα MME, έχοντας ξεπεράσει τις προσδοκίες. Με τη νίκη επί της Λανούς έχει πάρει τους περισσότερους βαθμούς με τον σύλλογο στη μεγάλη κατηγορία από όλους τους προκατόχους του. Οι αισιόδοξοι αρχίζουν να ονειρεύονται ακόμη και διεθνές εισιτήριο, αφού με την ολοκλήρωση της περασμένης αγωνιστικής η Σαρμιέντο ήταν στο όριο της 10αδας στην σχετική βαθμολογία.