6η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 12/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 10 εξ αυτών συνδυάστηκαν με No Goal.

* Τοπικό ντέρμπι, clasico del barrio, με έντονη αστυνομική παρουσία η διεξαγωγή του.

ΟΥΡΑΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπόστον Ρίβερ. Με πέναλτι του Κόκαρο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κρίθηκε το παιχνίδι και η πρόκριση.

H ισχύς του “Ντούκο” επιβεβαιώθηκε και σε διεθνές επίπεδο, η Ουρακάν αξιοποίησε για ακόμη μία φορά την έδρα της για να βρεθεί στον 3ο και τελευταίο προκριματικό γύρο του Copa Libertadores. Για του λόγου το αληθές, η “γκλόμπο” έφτασε τις 7 σερί εντός έδρας νίκες, ενώ το συνολικό αήττητο σερί έφτασε το 10-1-0!

Ανοιχτή η υπόθεση πρόκριση μετά το 0-0 στην Ουρουγουάη, υπήρχε πίεση στους γηπεδούχους, που όφειλαν να επιβεβαιώσουν τον ρόλο του φαβορί. Καλύτεροι από νωρίς στο παιχνίδι, έχασαν δυνατές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, το οποίο έκλεισε με το καθοριστικό πέναλτι. Έζησε με το άγχος ως το τελικό σφύριγμα η Ουρακάν γιατί δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μία από τις πολλές φάσεις που έφτιαξε στο transition, δίνοντας μέτρα στους φιλοξενούμενους μετά την ανάπαυλα.

Συνεχίζει αήττητη στο ξεκίνημα της σεζόν (5-3-0), έμεινε όρθια και στην Σάντα Φε, παρότι ο κόουτς Νταμπόβε έκανε εκτεταμένο rotation στο 1-1 με την Κολόν.

“Πρέπει να κερδίσουμε το clasico. Βάζουμε την πίεση στους εαυτούς μας, γιατί ακόμα μας πονάει η περσινή ήττα” δήλωσε ο Νταμπόβε. “Είμαστε το φαβορί στο ντέρμπι, παίζουμε πολύ καλά. Οι αντίπαλοι είναι επίσης σε καλή κατάσταση, αλλά εμείς πρέπει να πάρουμε την πρωτοβουλία και να ψάξουμε τη νίκη μπρος στους φιλάθλους μας” πρόσθεσε ο ηγετικός φορ Κόκαρο.

Την Πέμπτη υποδέχεται την Σπόρτινγκ Κριστάλ για τον 3ο προκριματικό του Copa Libertadores.

ΟΥΡΑΚΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ουνιόν Σάντα Φε. Ο Βομπεργκάρ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 47ο λεπτό και στο 81’ αποβλήθηκε ο Καλδερόν της Ουνιόν.

Με την γνωστή συνταγή του 1-0 πέτυχε τρίτη σερί νίκη η “σικλόν” και πηγαίνει με ακμαίο ηθικό στο μεγάλο ντέρμπι. Γνώριμη η εικόνα της στο παιχνίδι με την Ουνιόν, ήταν αυτή που είχε την επιθετική πρωτοβουλία από νωρίς, αλλά αναλώθηκε σε πολλά μακρινά σουτ στο πρώτο μέρος. Βρήκε το πολυπόθητο στην πρώτη ουσιαστική επίθεση της επανάληψης και στην συνέχεια έπαιξε κυνικά. “Έσβησε” τον ρυθμό, ελαχιστοποίησε το ρίσκο και υπερασπίστηκε με άνεση το προβάδισμά της, δίχως να δεχθεί ευκαιρία σε όλο το ματς.

“Η ομάδα δεν πρόκειται ν’ αλλάξει ιδιαίτερα σε σχέση με αυτό που έχουμε παρουσιάσει μέχρι τώρα. Είμαι πεπεισμένος ότι οι παίκτες θα ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της περίστασης” δήλωσε ενόψε clasico ο κόουτς Ινσούα.