11η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Η αναμέτρηση Ουράβα – Χιροσίμα είχε οδηγεί σε αναβολή εξαιτίας της συμμετοχής των γηπεδούχων στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ της Ασίας.

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΥΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Κιότο, για το πρωτάθλημα. Πήρε το προβάδισμα στο 52′ με τον Κορόκι και στις καθυστερήσεις ο Καντέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη σε τρία παιχνίδια η Ουράβα, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ματσέι Σκόρτσα φιλοξενήθηκε από την Κιότο, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους παιχνίδι, ωστόσο η ίδια ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, σκοράροντας δις στο δεύτερο ημίχρονο.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 26 βαθμούς και τώρα έχει την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τετράδα στη βαθμολογία Ιαπωνίας, επικρατώντας στα τέσσερα από τα πέντε φετινά εντός της (4-0-1). Δεν έχουν χρόνο συμμετοχής στο τρέχον πρωτάθλημα οι Ινουκάι, Σινέν και Τακαχάσι.

Ουράβα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 10/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΙΡΟΣΙΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σονάν Μπελμάρε, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 13ο λεπτό, βρήκε δίχτυα στο 79′ με το πέναλτι του Βιέιρα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χιροσίμα, μετά τις δυο ήττες από Βίσσελ Κόμπε (2-0 εκτός) και Ναγκόγια (2-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε υποδέχθηκε τη Σονάν Μπελμάρε, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Είχε επιθετικό μονόλογο, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από νωρίς, όμως χρειάστηκε ένα πέναλτι προς το φινάλε για να βρει δίχτυα.

Μοιράζεται έτσι την τέταρτη θέση με την Τσερέζο Οσάκα, έχοντας και ματς λιγότερο όμως, ενώ είναι και στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Έμεινε με άδεια χέρια και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Γνώριμη η απουσία του Μακότο Μιτσούτα, που υπέστη ρήξη χιαστού και θα αργήσει να επιστρέψει.