12η αγωνιστική (εξ αναβολής).

*Η αναμέτρηση είχε οδηγηθεί σε αναβολή, καθώς η Ουράβα συμμετείχε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ της Ασίας.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Σονάν Μπελμάρε – Ουράβα 0-0, Ουράβα – Σονάν Μπελμάρε 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ιαπωνίας

ΟΥΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Καβασάκι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 53′ με τον Σεκίνε και πέντε λεπτά αργότερα το αυτογκόλ του Νισικάβα έφερε την ισοφάριση. Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 78ο λεπτό.

Αήττητη σε επτά παιχνίδια πρωταθλήματος η Ουράβα, μετρώντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Ματσέι Σκόρτσα υποδέχθηκε την Καβασάκι, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το τελικό 1-1. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, αυτό δεν κράτησε για πολύ, δεχόμενη την ισοφάριση από δικό της λάθος, καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία, μετά από εκείνες με Κασίμα (0-0 εντός) και Γιοκοχάμα (0-0 εκτός), ούσα πέμπτη στη βαθμολογία Α Ιαπωνίας. Επικράτησε στα 5/8 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Εξέτισε την τιμωρία του ο αρχηγός Χιρόκι Σακάι και θα δώσει κανονικά το παρόν στο σημερινό Ουράβα – Σονάν Μπελμάρε. Αμφίβολος ο Τακαχίρο Ακιμότο, που αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο.

Ουράβα Στατιστικά

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΟΝΑΝ ΜΠΕΛΜΑΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-6 από την Τόσου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 στο πρώτο μισάωρο (2′, 30′), δεχόμενη τα υπόλοιπα τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (πεν. 49′, 63′, 86′, 90’+3).

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εδώ και έντεκα αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Σονάν Μπελμάρε, σε ένα σερί όπου και μετράει τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σατόσι Γιαμαγκούτσι υποδέχθηκε την Τόσου, από την οποία και διασύρθηκε με 0-6. Μπορεί να είχε ευκαιρίες, αλλά ήταν αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια, ενώ και αμυντικά δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και το “πλήρωσε” με το χειρότερο δυνατό τρόπο.

Αυτή ήταν και η όγδοη ήττα στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές (0-1-8), οπότε και είναι σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης. Δεν έχει πανηγυρίσει το διπλό στις έξι τελευταίες εξόδους της (0-3-4), έχοντας ηττηθεί και χωρίς να σκοράρει στις τρεις πιο πρόσφατες εξ αυτών. Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει.