17η αγωνιστική

*Μετρούν 3/4 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 0-5 εκτός έδρας, εναντίον της Φρανς Μπορέν, για το Κύπελλο. Στο 16’ ο Μάρτενς σκόραρε για το 0-1, στο 43’ ο Ντε Νόρε έκανε το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 47’ ο Μάριο Γκονθάλεθ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, στο 62’ με αυτογκόλ έγινε το 0-4. Στο 70’ ο Βλίτινκ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λέουβεν δεν είναι στην ιδανική αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, είναι ενδεικτικό ότι όσον αφορά το πρωτάθλημα, δεν έχει πανηγυρίσει νίκη για πέντε αγωνιστικές. Είχε εύκολο έργο μεσοβδόμαδα για το θεσμό του Κυπέλλου, επιβλήθηκε εκτός έδρας της Φρανς Μπορέν (0-5), με τον Μαρκλ Μπράις να έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες με λίγα λεπτά στην ενδεκάδα φέτος και να δώσει παράλληλα ανάσες σε βασικούς. Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, έχασε από τη Σερκλ Μπριζ εκτός έδρας, με σκορ 2-1, χάρη σε ένα τέρμα των γηπεδούχων στο φινάλε του αγώνα. Αναμενόμενα έχασε έδαφος στην κατάταξη και ελπίζει σε άμεση ανάκαμψη για να μπορέσει να παραμείνει στην οκτάδα. Εξέτισαν οι Μεντίλ και Μαλινόφ.Εκτός οι Σχράιφερς και Γκαμπόα.

Λέουβεν Στατιστικά

*3/5 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΣΕΡΕΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-1 στην παράταση της Σαρλερουά, εντός έδρας, για το Κύπελλο. Στο 17’ ο Χέιμανς σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου, στο 80’ ο Μανσόνι ισοφάρισε σε 1-1 για το τελικό σκορ. Στο 104’ της παράτασης ο Βάγκνερ έκανε το 2-1, στο 107’ ο Βασίνσκι με αυτογκόλ το 3-1 και ξανά ο Βάγκνερ στο 110’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σερένγκ μπορεί μη να διανύει περίοδο φόρμας, όμως κατάφερε να πάρει μια νίκη στην παράταση επί της Σαρλερουά (4-1) στο πλαίσιο του Κυπέλλου και συνεχίζει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Τα αποτελέσματά της τελευταία δεν είναι θετικά και η πίεση μεγαλώνει. Στο πρωτάθλημα, προέρχεται από την ήττα με αντίπαλο τη Σιντ-Τράιντεν εντός έδρας και σκορ 1-2, σ’ ένα παιχνίδι που αναγκάστηκε να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα από το πρώτο ημίχρονο. Ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα, ενώ συμπλήρωσε έξι αναμετρήσεις χωρίς νίκη στη Jupiler League. Μετά την ήττα από την Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ επίσης με 1-2 η διοίκηση αποφάσισε να διακόψει τη συνεργασία της με τον προπονητή Ζοσέ Ζανεσάμπ ο οποίος ανέλαβε το καλοκαίρι με την έναρξη της τρέχουσας σεζόν. Ντεμπούτο με χρέη πρώτου προπονητή πραγματοποίησε με τη Σιντ-Τράιντεν ο Ζαν-Σεμπαστιάν Λεγκρό. Τραυματίες οι Ντιτς, Μπα και Λεπουάν.