27η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Άντβερπ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Λέουβεν στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Άντβερπ – Λέουβεν 4-2

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-0 και αντίπαλο τη Γάνδη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί, αλλά δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους. Στο 49’ ο Κάιπερς σκόραρε για το 1-0 της Γάνδης και ο ίδιος παίκτης στο 73’ έδωσε την ασίστ στον Κουμς για να πετύχει το τελικό 2-0.

Η Λέουβεν δεν είναι σε καλή κατάσταση αγωνιστικά, εξακολουθεί να προβληματίζει με τα αποτελέσματά της. Οι μεταπτώσεις στην απόδοσή της, έχουν κοστίσει πολύτιμους βαθμούς. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Γάνδη (2-0), αν και στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλύτερη και είχε σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Νωρίτερα, έμεινε στο μηδέν εντός έδρας με αντίπαλο τη Σερκλ Μπριζ (0-0) κι έτσι, έχει συμπληρώσει δύο αγωνιστικές χωρίς γκολ. Επίσης, έφτασε τα έξι ματς δίχως νίκη, με τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, απολογισμό. Αναφορικά με την αποστολή, εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο αμυντικός Ρίκα, θα πάρει λογικά τη θέση του στα στόπερ. Επίσης, παραμένει εκτός δράσης ο μέσος Μάρτενς εξαιτίας τραυματισμού.

Λέουβεν Στατιστικά

*6/10 ματς τελευταία με γκολ εκατέρωθεν

*6/9 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/12 ματς εντός έδρας

ΑΝΤΒΕΡΠ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0, εντός έδρας, εναντίον της Έουπεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 36’ αποβλήθηκε ο Μπεσιλέ για τους φιλοξενούμενους και ο Γιάνσεν με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 44’ ο Έκελενκαμπ πέτυχε δεύτερο και παράλληλα διαμόρφωσε από το ημίχρονο το τελικό σκορ.

Η Άντβερπ πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα και διατηρείται στην τρίτη θέση της κατάταξης, σε απόσταση ασφαλείας από τις ομάδες που είναι από κάτω της. Επικράτησε της Έουπεν (2-0) στην Αμβέρσα, με δύο τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Το αριθμητικό πλεονέκτημα επίσης, της έδωσε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Νωρίτερα, η ομάδα του φαν Μπόμελ, πανηγύρισε μια τεράστια επιτυχία, για τα δεδομένα της φετινής αγωνιστικής περιόδου, καθώς πέρασε από την έδρα της Γκενκ με νίκη 0-1. Έφτασε τα έξι ματς δίχως ήττα. Στο αγωνιστικό σκέλος, συμπλήρωσαν κάρτες οι Ντε Λατ και Αλντερβέιρελντ και είναι εκτός αποστολής. Ακολούθησαν ξανά μέρος της προπόνησης οι Βάινς, Χαρούν, Χέρκενς, αλλά είναι νωρίς για όλους να μπουν σε αποστολή. Εκτός δράσης ο εξτρέμ Μούγια, όπως και οι Ένχελς, Γιουσούφ, Μιγιόσι.