*Προημιτελική φάση

*Αγώνας νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 3/3 αναμετρήσεις με No Goal & under 2.5 μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ – Γάνδη 2-0

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ-ΖΙΛΟΥΑΖ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, εναντίον της Άντερλεχτ, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 10’ ο Εν’Ντιαγέ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους και παρά τις ευκαιρίες, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ. Στο 64’ ο Φάμπιο Σίλβα σκόραρε για το 1-0, όμως στο 81’ ο Πουέρτας ισοφάρισε σε 1-1. Στο 87’ ο Λίνεν και στο 90’ ο Αντινγκρά το τελικό 1-3.

Η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο ντέρμπι της πόλης με αντίπαλο την Άντερλεχτ (1-3) και μάλιστα εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα. Ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη στο ντέρμπι των Βρυξελλών για το συγκρότημα του Κάρελ Χέραρτς, ανεξαρτήτως έδρας. Επίσης, ήταν η πέμπτη διαδοχική επιτυχία για την Ουνιόν, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και η πορεία της είναι εξαιρετική τελευταία, πριν και μετά τη διακοπή λόγω Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μπορεί να μην είναι στην κορυφή της κατάταξης, όπως πέρυσι, ωστόσο, δείχνει ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου, απέκλεισε την Οστάνδη, με εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1. Είναι ξανά διαθέσιμος ο μέσος Τεουμά, παραμένει εκτός ο χαφ Χοσέ Ροδρίγκες.

Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*6/7 παιχνίδια έληξαν με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΓΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Άντβερπ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 4’ ο Κουμς είχε κεφαλιά στο δοκάρι για τη Γάνδη και στο 10’ ο Μπαλικουίσα σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων. Στο 64’ ο Γιάνσεν σκοραρε με εκτέλεση πέναλτι και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Γάνδη έρχεται από μέτρια εμφάνιση και ήττα στην Αμβέρσα από την Άντβερπ (2-0) στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για τα “Βουβάλια” που δεν καταφέρνουν να σκοράρουν. Παραμένουν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως ο στόχος είναι να μπουν τετράδα και να παίξουν πλέι οφ τίτλου. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου, η ομάδα του Βανχάζεμπρουκ χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση τη Σερκλ Μπριζ (2-0) και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά. Αναφορικά με την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες Χάνκε-Όλσεν, Τορουναρίγκα, Τισουντάλι, Γιούλσαγκερ, Χάουγκε, Λεμάγιτς.