21η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους με γηπεδούχο την Ουνιόν.

*Ά Γύρος: Γάνδη – Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ 0-2

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝΤ-ΖΙΛΟΥΑΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ πήρε ακόμα μία νίκη στο πλαίσιο του πρωταθλήματος και είδε τη διαφορά της από τη δεύτερη Κλαμπ Μπριζ να αυξάνεται εκ νέου. Η ομάδα του Μαζού δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος κόντρα στη Σερκλ Μπριζ (3-2), όμως έκανε ακόμα μία ανατροπή στο δεύτερο μέρος και πήρε τους τρεις βαθμούς. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία για την πρωταθλήτρια χειμώνα η οποία βάσει της εικόνας της και της συγκομιδής της έως τώρα, μπορεί να θεωρηθεί ακόμα και φαβορί για τον τίτλο. Τέσσερις νίκες και μία ήττα ο απολογισμός στα τελευταία πέντε ματς στη Jupiler League. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Σορινόλα και Λίνεν, λόγω τραυματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-2 εντός έδρας με αντίπαλο τη Σερκλ Μπριζ, για το πρωτάθλημα. Στο 8’ ο Ούτκους έκανε το 0-1 και στο 24’ ο Ματόντο σκόραρε για το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 57’ ο Μιτόμα μείωσε σε 1-2, στο 75’ ο Νιούκοοπ ισοφάρισε σε 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Ντάλαντ με αυτογκόλ έδωσε τη νίκη στην Ουνιόν.

Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*Over 2.5 στις 4/6 τελευταίες αναμετρήσεις της

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΓΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γάνδη επιβεβαίωσε για ακόμα ένα παιχνίδι την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται τελευταία και δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στο να καταβάλει την αντίσταση της Σταντάρ Λιέγης (3-1) στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Η νίκη της έδωσε παράλληλα και την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη και τέταρτη στα πρόσφατα πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Με ενδεχόμενη νίκη στην έδρα της πρωτοπόρου Ουνιόν και αν δε νικήσει η Άντερλεχτ, θα μπορούσε να βρεθεί στην τετράδα της βαθμολογίας για πρώτη φορά φέτος. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν υπολογίζεται ο Οτζίτζα-Οφόε που τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο προηγούμενο. Επίσης, είναι εκτός οι Λέμαγιτς, Τσακβετάτζε, καθώς και οι επιθετικοί Μελέντε, Μπάγιο και Μπόγιο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 εντός έδρας εναντίον της Σταντάρ Λιέγης, για το θεσμό του Κυπέλλου. Στο 8’ ο Κουμς σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου, όμως στο 46’ ο Ντένουμ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σταντάρ. Στο 53’ ο Τισουνταλί σκόραρε για το 2-1 και στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90+6’ αποβλήθηκε ο Μποκαντί.