1η αγωνιστική πλέι οφ πρωταθλητή

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Στο πρωτάθλημα: Άντβερπ – Ουνιόν 4-2 / Ουνιόν – Άντβερπ 2-0 | Στο Κύπελλο: Ουνιόν – Άντβερπ 1-0 / Άντβερπ – Ουνιόν 1-0 (4-3 πεν.)

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ-ΖΙΛΟΥΑΖ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 2-4 της Κόρτραϊκ, για το πρωτάθλημα. Στο 16’ ο Τέρχο σκόραρε για το 0-1, στο 24’ ο Ζοάο Σίλβα ισοφάρισε σε 1-1 και στο 38’ ο Ντ’άνε στην επαναφορά του χαμένου πέναλτι έκανε το 2-1 για το ημίχρονο. Στο 67’ ο Γουατανάμπε με αυτογκόλ το 2-2, στο 72’ και πάλι ο Τέρχο το 2-3. Στο 84’ ο Αντίνγκρα σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ κατάφερε να φύγει με διπλό από την έδρα της Κόρτραϊκ (2-4) στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και “έπιασε” στην κορυφή της κατάταξης τη Γκενκ. Βέβαια, είναι τώρα τρεις βαθμούς κάτω με ένα ματς λιγότερο. Επτά αναμετρήσεις αήττητη η ομάδα του Κάρελ Χέραρτς στη Jupiler League, με απολογισμός έξι νίκες και μόλις μία ισοπαλία. Βρήκε νέο πρωταγωνιστή στα τελευταία δύο ματς, τον Φινλανδό εξτρέμ Κάσπερ Τέρχο, ο οποίος σκόραρε τρία τέρματα σε αυτό το διάστημα και δείχνει ότι μπορεί να δώσει επιπλέον λύση στον προπονητή του. Όσον αφορά την αποστολή, είναι αμφίβολος ο επιθετικός Γιόρμπε Φερτέσεν.

Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ Στατιστικά

*9/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*8/10 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 11/17 ματς εντός έδρας

ΑΝΤΒΕΡΠ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-2, επί της Μέχελεν, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 35’ ο Γιάνσεν σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 0-1, που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 81’ ο Μπαλικουίσα πέτυχε δεύτερο τέρμα έπειτα από πάσα του Στενχς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άντβερπ πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου, αφού επιβλήθηκε της Μέχελεν (0-2) στο ντέρμπι, σχετικά εύκολα μάλιστα, πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Τέταρτο τρόπαιο Κυπέλλου συνολικά στην ιστορία της, τελευταία το είχε κατακτήσει τη σεζόν 2019-20. Πρώτη μεγάλη επιτυχία επίσης, με τον Μαρκ φαν Μπόμελ ο οποίος ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Άντβερπ το περασμένο καλοκαίρι. Τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατάταξης του πρωταθλήματος στην κανονική διάρκεια, μπαίνει στα πλέι οφ ούσα στο -5 από την κορυφή, με ένα ματς λιγότερο. Στο τελευταίο ματς της κανονικής διάρκειας, νίκησε τη Σιντ-Τρούιντεν με σκορ 0-1, εκτός έδρας. Όσον αφορά την αποστολή, είναι σταθερά εκτός οι Χέρκενς, Βάινς, Βαλένσια, Μιγιόσι, Χαρούν, Ένχλες.