* 14η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (23/04): Χιμνάσια – Ουνιόν 1-0

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Αρχεντίνος. Ο Άβαλος πέτυχε τα δύο γκολ της αναμέτρησης στο 35’ και το 87’.

Ολοκληρώθηκε το πλασματικό αήττητο σερί 7 αγώνων για την Ουνιόν στο πρωτάθλημα, την Κυριακή έχασε δικαίως στο Πατερνάλ κι έπεσε εκτός προνομιούχων θέσεων για το Κοπα Σουνταμερικάνα στην ειδική βαθμολογία.

Εντελώς ακίνδυνη επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Αρχεντίνος, σύμφωνα στη ροή του αγώνα προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, που ήλεγχαν το τέμπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Λιγοστές οι απειλές και στο δεύτερο μέρος από την Ουνιόν, εκτέθηκαν τα στόπερ της στη φάση του δεύτερου γκολ.

Στην Σάντα Φε μετρά δύο σερί νίκες στο 2-1 επί των Γοδόι Κρους και Βέλεζ, στην πρώτη ήταν τυχερή στις χαμένες ευκαιρίες των αντιπάλων και εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, στη δεύτερη ήταν κακή για 70 λεπτά, εκμεταλλεύτηκε τα μεγάλα λάθη της αντίπαλης άμυνας, με τη “φορτίν” να αγωνίζεται με πολύ εναλλακτικό σχήμα.

Πέρασαν ως αλλαγές στο κυριακάτικο ματς οι Άλβες (φορ) και Βέρα (χαφ)που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους, πιθανώς να ξεκινήσουν σήμερα.

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βέλεζ. Ο Οσόριο άνοιξε το σκορ για τη Βέλεζ στο 72’ και ο Μοράλες ισοφάρισε για τη Χιμνάσια στο 75’.

Έβγαλε αντίδραση η Χιμνάσια μετά τον άδοξο αποκλεισμό στο Κύπελλο, που αποτελούσε μεγάλο στόχο για τον σύλλογο, στάθηκε όρθια στο Λίνιερς την Κυριακή με καλή εμφάνιση.

Πολύ πιο απειλητική από τη Βέλεζ στο πρώτο ημίχρονο, με μικρή κατοχή και άμεσο ποδόσφαιρο έφτασε κοντά στο προβάδισμα. Έπεσε ο ρυθμός στην επανάληψη, λίγες οι φάσεις, απάντησε άμεσα στο σκοράρισμα των γηπεδούχων με τον κορυφαίο της στόπερ από κόρνερ.

Τέταρτο παιχνίδι δίχως ήττα στην LPF για την ομάδα του Γκοροσίτο, που είναι στο -3 από την κορυφή και εντός θέσεων για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες στην ειδική βαθμολογία. Προηγήθηκαν τρεις σερί νίκες με μηδέν παθητικό, αλλά δίχως πειστικές εμφανίσεις.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός χαφ Καρντόσο, συνεχίζουν την αποθεραπεία ο αριστερός μπακ Μεγιούσο και ο φορ Ραμίρες, μακροχρόνια απών ο φορ Ταραγόνα.