* 6η αγωνιστική.

* Αήττητη και χωρίς να δεχτεί γκολ στα 3 τελευταία μεταξύ τους η Πλατένσε, κέρδισε τα 2 εντός.

* Η μοναδική νίκη που έχει η Ουνιόν επί της Πλατένσε την τελευταία δεκαετία, ήταν εντός, το 2022 με 1-0.

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη χωρίς γκολ με τη Γοδόι Κρους εκτός. Περισσότερες οι ευκαιρίες της αντιπάλου, προσπάθησε να γίνει απειλητική και η ίδια σε μια-δυο περιπτώσεις.

Θετικό αποτέλεσμα ο βαθμός στη Μεντόσα, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι η μόνη ομάδα που δεν έχασε από το σύνολο του Ολντρά, το οποίο μετά πήγε στη Ράσινγκ και πήρε διπλό με 2-0. Συνειδητοποιημένα πήγε για το βαθμό, έπαιξε εντελώς αμυντικά, άξιζε το αποτέλεσμα που πήρε και στο τέλος το πανηγύρισε συγκρατημένα.

Είναι η ομάδα που βρίσκεται ακριβώς πάνω από τη Ριέστρα στη βαθμολογία των μέσων όρων. Με δεδομένο ότι η Ριέστρα μπορεί ανά πάσα στιγμή να την προσπεράσει έχοντας πολύ εύκολα μεταβλητό μέσο όρο, δεν μπορεί να είναι ήσυχη, πρέπει να επιστρέψει στις νίκες μετά το 1-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Ράσινγκ και κυρίως πρέπει να αρχίσει να αξιοποιεί το παραδοσιακό της όπλο, την καυτή της έδρα.

Διαθέσιμος ο σημαντικός επιθετικός Λούνα Ντιάλε που έλειψε από το ματς στη Μεντόσα.

Ουνιόν Σάντα Φε Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία, πέτυχε μόλις 1 γκολ.

* Under 1,5 τα 4/5 φετινά παιχνίδια της.

ΠΛΑΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Μπελγράνο εντός με 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από το γκολ του Πασερίνι, ο ίδιος της έκανε το μεγάλο “δώρο” να αποβληθεί στο 56’ και στο 88’ ο Ρολαντο Μαρτίνες έκανε το 1-1.

Παρ’ όλο που το γκολ της ισοφάρισης το πέτυχε ο Ρολάντο Μαρτίνες, εκείνος που της χάρισε το βαθμό ήταν ξεκάθαρα ο Πασερίνι. Μπήκε μουδιασμένα στην επανάληψη και δεν φαινόταν να έχει τρόπο να ισοφαρίσει, όμως μετά την αποβολή του φορ της Μπελγράνο άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, να πιέζει και στο τέλος έφτασε και στο γκολ. Ένα γκολ που ήταν το πρώτο του Μαρτίνες, από τον οποίο ο Γκρασίνι περιμένει πάρα πολλά όσον αφορά το σκοράρισμα.

Στη συνολική βαθμολογία είναι σε μια θέση αποδεκτή, εκεί που έχει πρόβλημα είναι εκείνη των μέσων όρων. Βρίσκεται κοντά στην ουρά, είναι μια από τις πολλές που δεν θέλουν να ανακάμψει ποτέ η Ριέστρα, διότι τότε θα βρεθεί σε δύσκολη θέση. Ωστόσο δεν μπορεί να βασιστεί σε αυτό, με δεδομένο και ότι η Ριέστρα έχει έναν πολύ εύκολα μεταβλητό μέσο όρο.

Νέο πρόβλημα ο μέσος Χουάρες.

Πλατένσε Στατιστικά

* N/G τα 4/5 παιχνίδια της μέσα στη σεζόν, έσπασε το σερί στο 1-1 με την Μπελγράνο.

* Τις 2 φορές που αγωνίστηκε εκτός έδρας, έχασε με το ίδιο ακριβώς σκορ (0-3).