*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ουν. Κατόλικα – Ουνιόν Εσπανιόλα 0-1

ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά της από την κορυφή στους έξι βαθμούς έχει η Ουνιόν Εσπανιόλα, σε περίπτωση νίκης επί της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Το συγκρότημα του Φουέντες προέρχεται από τρεις σερί ήττες, χάνοντας σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια για κατάκτηση του τίτλου. Την Δευτέρα επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Παλεστίνο (2-2).

Καλύτεροι παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας δύο φορές, ιδιαίτερα μοιρασμένο ήταν το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Σε γενικές γραμμές το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. “Είμαστε πεπεισμένοι πως μπορούμε να πληγώσουμε την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Ανυπομονούμε για τη μεταξύ μας αναμέτρηση”, είπε ο προπονητής Φουέντες.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Παλεστίνο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Ρονάλντ Γκονζάλεζ (13′) και Φριτζ (45′), ισοφάρισαν ισάριθμες οι Καράσκο (15′) και Χιμένεζ (70′). Με δέκα ολοκλήρωσε η Ουνιόν Εσπανιόλα λόγω αποβολής του Καμπαγιέρο στο 90+4′.

ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ Στατιστικά

*GG στα επτά τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Interwetten)

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΟΥΝ. ΚΑΤΟΛΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνέχεια στις μέτριες εμφανίσεις έδωσε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, την Κυριακή μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Κούρικο Ουνίδο (1-1 εντός) παραμένοντας αήττητη σε οχτώ αγωνιστικές (3-5-0). Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο πιο απειλητικοί παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα Ντιτούρο σε τέσσερις αποκρούσεις.

“Θα αντιμετωπίσουμε ως τελικό την αναμέτρηση κόντρα στην Ουνιόν Εσπανιόλα, γνωρίζουμε καλά πως πρόκειται για μία σπουδαία ομάδα. Δουλειά μας αποτελεί να καλύψουμε τα κενά των ποδοσφαιριστών που αντιμετωπίζουν τραυματισμούς”, είπε μεταξύ άλλων ο Μπουονανότε (ΜΕ, 20/0).

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Κούρικο Ουνίδο. Ο Κάστρο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 12′, προτού ο Ζαμπέρδι ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους στο 63′.