Φάση των “16”

*Πρώτος αγώνας της σειράς, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Ακολουθεί ρεβάνς στις Βρυξέλλες, στις 16 Μαρτίου. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Στους ομίλους: Ουνιόν Βερολίνου – Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ 0-1 / Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ – Ουνιόν Βερολίνου 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα, εντός έδρας, με αντίπαλο την Κολωνία, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Η Ουνιόν είχε την πρώτη απειλή στον αγώνα, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, ήταν για τους φιλοξενούμενους. Λίγα πράγματα από την Ουνιόν στο δεύτερο μέρος, ο κίπερ Ρένοου κράτησε το μηδέν με τις επεμβάσεις του.

H Ουνιόν Βερολίνου μάλλον έδειξε επηρεασμένη από το πόσο εύκολα έχασε στο Μόναχο από τη Μπάγερν (3-0) πριν από δύο αγωνιστικές και απώλεσε ακόμα δύο πόντους, με την εντός έδρας “λευκή” ισοπαλία κόντρα στην Κολωνία (0-0). Μόλις μία νίκη μετρά η ομάδα του Φίσερ στα τελευταία πέντε ματς σε Μπουντεσλίγκα και Γιουρόπα Λιγκ, εκείνη επί του Άγιαξ στα πλέι οφ, στη ρεβάνς του Βερολίνου, με σκορ 3-1.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα είναι τρεις ισοπαλίες με 0-0 και μία ήττα. Το γεγονός ότι έχει σκοράρει μόλις σε ένα ματς, καταδεικνύει το επιθετικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει το τελευταίο διάστημα. Οι διαδοχικές απώλειες την απομάκρυναν κατά πέντε πόντους από την κορυφή του πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Φίσερ δεν υπολογίζει τον μέσο Σέφερ που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Επιστρέφουν οι αριστεροί μπακ Γκίσελμαν και Ρουσιγιόν.

Ουνιόν Βερολίνου Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/10 ματς τελευταία είχαν “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 6/10 τελευταία εντός

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ-ΖΙΛΟΥΑΖ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, εναντίον της Έουπεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 14’ ο Αντίνγκρα σκόραρε για το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 52’ ο Φερτέσεν έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 85’ ο Πρέβλιακ έχασε πέναλτι για την Έουπεν, αλλά σκόραρε για το τελικό 2-1 στο 90+5’.

Η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ έβαλε τέλος σε μια κακή περίοδο, με αρνητικά αποτελέσματα στις εγχώριες διοργανώσεις. Επιβλήθηκε της Έουπεν (2-1) εντός έδρας και επέστρεψε στις επιτυχίες, ύστερα από τέσσερις αναμετρήσεις. Μεταξύ αυτών, κατέγραψε τρεις ήττες, η πιο πρόσφατη στην Αμβέρσα από την Άντβερπ (1-0) στο Κύπελλο, η οποία εν τέλει έφερε τον αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι.

Αποστολή εξετελέσθη με την Έουπεν για το συγκρότημα του Χέραρτς, που κοιτά πλέον την Ουνιόν Βερολίνου και καταστρώνει τα πλάνα του για να πάρει εκ νέου αποτέλεσμα στη γερμανική πρωτεύουσα, όπως στη φάση των ομίλων, με 0-1. Ο Τέντι Τεουμά αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στο τελευταίο παιχνίδι, όμως ταξίδεψε στο Βερολίνο και δηλώνει “παρών”. Ο Χέραρτς πήρε όλους τους παίκτες του στην αποστολή, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών.