24η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Σέπσι – Κραϊόβα 2-3

Στο Κύπελλο: Σέπσι – Κραϊόβα 0-2

ΚΡΑΪΟΒΑ

Όρθια σε μια ιδιαίτερα απαιτητική έδρα έμεινε την περασμένη αγωνιστική η Κραϊόβα, παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 με την Ντιναμό Βουκουρεστίου. Αδίκησε περισσότερο τον εαυτό της, σε ένα ανοικτό παιχνίδι κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές (22’ πέναλτι, 55’), ισάριθμες δέχθηκε την ισοφάριση, με τη δεύτερη να έρχεται στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (45’+1’, 86’). Συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές αήττητη η Κραϊόβα (2-2-0), μετρώντας μόλις μια ήττα στα τελευταία επτά παιχνίδια (3-3-1). Παρέμεινε στην τρίτη θέση, με την οποία έχει ως στόχο να μπει στα πλέι οφ, αφού σίγουρα δεν μπορεί να πάει παραπάνω στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν. Εντός έδρας μετράει απολογισμό έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα με 20-13 τέρματα. Εξέτισαν οι Κέλιτς (Αμυντικός, 18, 1) και Μπαλούτσ (Μέσος, 18, 8). Συμπλήρωσε κάρτες ο Μπάνκου (Αμυντικός, 23, 2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Στατιστικό: G/G τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Δείτε τα προγνωστικά Ρουμανίας (Κλικ Εδώ)

Το Κραϊόβα – Σέπσι παίζει στον Stoiximan

ΣΕΠΣΙ

Από την άλλη πλευρά, η Σέπσι πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην επανέναρξη, επικρατώντας με το οριακό 1-0 της Τιμισοάρα εντός έδρας. Μοιρασμένο σε φάσεις το πρώτο ημίχρονο, καμία δεν ξεχώρισε παραπάνω. Στην επανάληψη η Σέπσι έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και θέληση για τη νίκη, κυνήγησε με αξιώσεις το γκολ και δικαιώθηκε για την επιμονή της στο 87’ της συνάντησης (1-0). Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Σέπσι μετά την ήττα που προηγήθηκε από τη Βολουντάρι (3-0), αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη στις πρόσφατες 15 αγωνιστικές (2-3-10). Ανέβηκε στην 12η θέση και στους 18 πόντους, πέρασε τη Γκαζ Μετάν, παρόλα αυτά όλα τα πάντα αναμένεται να ξεκαθαρίσουν στα πλέι άουτ που θα ακολουθήσουν. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 1-1-9 με επιμέρους σκορ 6-21. Εξέτισε ο Πέτροβικ (Μέσος, 13, 0). Συμπλήρωσε κάρτες ο Γκίνγκα (Μέσος, 17, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Τιμισοάρα.

Στατιστικό: Από δύο γκολ και πάνω δέχθηκε η Σέπσι στις πέντε πρόσφατες εξόδους της στο πρωτάθλημα.