* 35η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Κάρπι – Σαλερνιτάνα 3-2

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Πέντε βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος βρίσκεται η Σαλερνιτάνα, μετά την σπουδαία νίκη που πανηγύρισε επί της Τσιταντέλα (4-2 εντός έδρας) επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα τη Δευτέρα. Πιο συγκεκριμένα, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πρωτοπόρου Μπρέσια, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με το γκολ του Τρεμολαντά, προτού ο Τορεγκρόσα διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 37’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο και το 59’ από την άσπρη βούλα του πέναλτι ο συνήθως ύποπτος Ντοναρούμα. Στην εμπειρία των Ροσίνα (ΕΠ, 13/2) και Καλαϊό (ΕΠ, 8/1) αναμένεται να στηριχτεί επιθετικά ο προπονητής της «γκρανάτα», Άντζελο Γκρεγκούτσι, στη σημερινή ιδιαίτερα κρίσιμη μάχη κόντρα στην Κάρπι, όπως αναφέρεται σε ιταλικά δημοσιεύματα.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μπρέσια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Stoiximan)

Το Σαλερνιτάνα – Κάρπι παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΚΑΡΠΙ

Στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Κάρπι πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στην Πάντοβα (2-1 εντός έδρας) στις 6 του μηνός, στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία της χώρας. Στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Τη Δευτέρα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Πεσκάρα (0-0 εντός έδρας).

«Ξεκινήσαμε δυνατά την αναμέτρηση, ωστόσο πέσαμε ψυχολογικά στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα σε μία ομάδα που πραγματοποιεί σπουδαία πορεία στο φετινό πρωτάθλημα», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «μπιανκορόσι», Φαμπρίτσιο Καστόρι. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν αυτοί γνώρισαν ισάριθμες ήττες, στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα επιβεβαιώθηκε το αμφίσκορο.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός έδρας) με την Πεσκάρα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 & GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.