22η αγωνιστική

*Με G/G ολοκληρώθηκαν τα εφτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

*Στον πρώτο γύρο: Μπαρτσελόνα Κλαμπ – Ουν. Κατολίκα 3-2

ΟΥΝ. ΚΑΤΟΛΙΚΑ (ΕΚ)

Δεν κατάφερε να γευτεί τους τρεις βαθμούς της νίκης για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Κατολίκα, όπου και μετράει μια ισοπαλία και μια ήττα. Την περασμένη εβδομάδα, η ομάδα του Σαντιάγο Εσκομπάρ φιλοξενήθηκε από την Ντεπορτίβο Κουένκα, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ μετά από 74 λεπτά, έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Λόπεζ, ένα λεπτό πριν τα 90′.

Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 38 συνολικά και είναι στην τρίτη θέση, ούσα στο -1 από την αποψινή της αντίπαλο. Με 38 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει την πιο παραγωγική επίθεση της κατηγορίας. Αήττητη στα οκτώ τελευταία εντός της, όπου και μετράει έξι νίκες και δυο ισοπαλίες. Εξέτισε ο Χον Σιφουέντε (ΕΠ 20/22).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ντεπορτίβο Κουένκα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Goalbet)

Το Κατολίκα – Μπαρτσελόνα Κλαμπ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΣΠ. ΚΛΑΜΠ

Αήττητη εδώ και εφτά αναμετρήσεις η Μπαρτσελόνα Σπ. Κλαμπ, όπου και μετράει τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Χόρχε Αλμάδα φιλοξένησε την Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με 2-0. Τα τέρματα που σημείωσαν στο δεύτερο μέρος οι Καϊσέδο (51′) και Ογιόλα (56′) ήταν και αυτά που έκριναν την αναμέτρηση.

Έφτασε τους 42 βαθμούς και είναι στην δεύτερη θέση, την οποία έχει εξασφαλίσει και τυπικά, απέχοντας τέσσερις πόντους τόσο από την πρωτοπόρο Λίγκα ντε Κίτο, όσο και από την τρίτη Κατολίκα. Είναι η πιο παραγωγική ομάδα της κατηγορίας, με 38 τέρματα στο ενεργητικό της. Αήττητη στα πέντε τελευταία εκτός της, μετρώντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Δεν αναφέρθηκαν τυχόν απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.