* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ντεμιρσπόρ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (5-1-0).

* Στον 1ο γύρο (27/08): Ντεμιρσπόρ – Ουμρανιεσπόρ 1-0

ΟΥΜΡΑΝΙΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Γαλατασαράι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δις με Ναγίρ (11’) και Γκιουρμπουλάκ (39’), ο Μπαρντακτσί ισοφάρισε στο 32’, ο Ικάρντι με πέναλτι έκανε το 2-2 στο 60’ και μετά την αποβολή του Αβούνου της Ουμρανιεσπόρ στο 77’, ο Ικάρντι έκανε την ανατροπή στο 83’.

Συνεχίστηκε το αρνητικό σερί της Ουμρανιεσπόρ παρά την ιδιαιτέρως ανταγωνιστική εμφάνιση στην έδρα της πρωτοπόρου στο τελευταίο παιχνίδι πριν την πένθιμη διακοπή. Έχασε 5ο σερί παιχνίδι, τέταρτο στην σειρά με γκολ αργά.

Έπαιξε θαρραλέα στην έδρα της Γαλατά, έβγαλε ωραίες αντεπιθέσεις για να σκοράρει δις στο πρώτο ημίχρονο, παράλληλα δεν πιέστηκε όσο αναμενόταν. Το πήγαινε καλά το ματς και στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης, σε παθητικό ρόλο πάντα, αλλά απορροφώντας σωστά την πίεση. Ένα σφύριγμα “φανέλας” όμως έφερε την ισοφάριση με πέναλτι και μία αυστηρή αποβολή οδήγησε σε ασφυκτική πίεση στο φινάλε. Η άμυνα έχασε τον Ικάρντι στον αέρα για να μείνει ξανά με άδεια χέρια η ομάδα του Ουτσάρ. Ουραγός και στο -8 από την “σωτηρία”.

Πλήγμα η απουσία του νευραλγικού μέσου Αβούνου, που αποβλήθηκε στο ματς με τη Γαλατά, ανάρρωσαν στη διακοπή οι τραυματίες Άλισον (στόπερ) και Μπεταϊέμπ (εξτρέμ). Τελευταία προσθήκη ο Τσορεκτσί (δεξί μπακ) από την Χατάισπορ, που αποχώρησε από το πρωτάθλημα, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής σήμερα.

ΟΥΜΡΑΝΙΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 13/16 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Φενέρμπαχτσε. Στο 32ο λεπτό ο Μπελχαντά έχασε πέναλτι για την Ντεμιρσπόρ, στο 84’ ο Σερίφ Εντιαγέ δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα για το 1-0, αλλά στο 88’ ο Βαλένσια ισοφάρισε για τη Φενέρμπαχτσε.

Δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση στο μεγάλο παιχνίδι με τη Φενέρ, αλλά ήταν εξόχως ανταγωνιστική, διατήρησε το αήττητο της έδρας της (6-4-0), συνάμα μείωσε στους δύο πόντους από την 3η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Παραδοξως πήρε και πολλά σφυρίγματα απέναντι σε “θηρίο” της λίγκας.

Συναρπαστικό το παιχνίδι, σε ωραία ατμόσφαιρα, με γρήγορο ρυθμό, τις ομάδες να ψάχνουν γρήγορες μεταβάσεις. Αμφότερες έφτιαξαν πολλές ευκαιρίες και ήταν απορίας άξιο πως είχε μείνει στο μηδέν μέχρι το 84’. Μοιραίος ο Μπελχαντά που νικήθηκε στο πέναλτι, “τσαπατσούλης” κοντά στην αντίπαλη περιοχή ο Ονιεκούρου, εξαιρετικός στη μεσαία γραμμή ο Μπαντού Εντιαγέ, έκανε ντεμπούτο με γκολ ο φορ Σερίφ Εντιαγέ. Πλήρωσε το γεγονός ότι δεν έπαιξε κυνικά μετά το προβάδισμά της, ισοφαρίστηκε με μπαλιά στον χώρο και κινδύνευσε με ανατροπή στο τέλος.

Ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του παρουσιάστηκε μετά το τέλος του αγώνα ο Μοντέλα, δήλωσε περήφανος για την προσπάθεια των παικτών του.

Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι τελευταίες μεταγραφές, εκτός αποστολής έμειναν οι Μορέλ (αμ. χαφ) και Σογιάλπ (μέσος), όπως και ο τραυματίας Γκιουλμπράντσεν (φορ/εξτρέμ).  Αποδεσμεύτηκε ο Τόρε (μέσος) που δεν είχε ρόλο στην ομάδα.