8η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΥΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Σεϊναγιόεν, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Κοφί (14′), Καρχαλάινεν (19′) και Λιϊμάτα (53′), ενώ παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 64′, δέκα λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Λιϊμάτα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ούλου, μετά και την ήττα με 0-2 από την Κουόπιο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικάρντο Ντουάρτε υποδέχθηκε τη Βάασα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως έγινε πιο απαιτητική και εκμεταλλευόμενη τους χώρους που βρήκε, κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Κάπως έτσι, έφτασε τους έντεκα βαθμούς στα επτά πρώτα παιχνίδια της και βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Την περασμένη Τετάρτη, συνέτριψε με 1-4 τη Σεϊναγιόεν, για τον τέταρτο γύρο του κυπέλλου. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Τόνι Μιετίνεν και Αλεξάντερ Φόρστρεμ.

Ούλου Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΟΝΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Κουόπιο, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 52′, για να χάσει πέναλτι με τον Κρεμπς, πέντε λεπτά αργότερα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται από την πλευρά της η Χόνκα, μετά και από εκείνη κόντρα στη Χάκα (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσα Βασάρα υποδέχθηκε την Κουόπιο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Αποτέλεσμα που την αδικεί, καθώς σε γενικές γραμμές ήταν πολύ πιο επιθετική, αλλά αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια, έχοντας τόσο δοκάρι, όσο και χαμένο πέναλτι, οπότε και δεν είχε απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτή ήταν και η τρίτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί και εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Ελσίνκι (2-0 εκτός), οπότε και είναι στους εννέα βαθμούς. Σταθερά εκτός μάχης ο μέσος Βουτιλάινεν.