Πρώτη αγωνιστική των πλέι άουτ

*Η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση υποβιβάζεται απευθείας στην Ykkönen, ενώ η προτελευταία θα δώσει μπαράζ παραμονής με τη δευτεραθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας.

*Η 1η ομάδα του γκρουπ υποβιβασμού θα δώσει μπαράζ για το τελευταίο εισιτήριο των προκριματικών του Conference League.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΟΥΛΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Άνετη εκτός έδρας νίκη με 1-6 επί της Χέλσινγκφορς, την περασμένη αγωνιστική. Ισορροπημένο το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο, με την Ούλου να κάνει το 0-2 στο 9′ και τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 1-2 στο 20′. Παράσταση για έναν ρόλο το β’ μέρος, με την Ούλου να είναι άκρως αποτελεσματική και το δείκτη του σκορ να δείχνει 1-5 στο 67′! Το τελικό 1-6 διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτη νίκη μετά από έξι αγωνιστικές για την Ούλου. Βρίσκεται στην 1η θέση του γκρουπ υποβιβασμού, στο +12 από τα μπαράζ παραμονής και την προτελευταία Λάχτι. Μετράει μόλις 1 νίκη στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με over2.5 γκολ.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Ούλου Στατιστικά

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εντός έδρας ήττα με 1-6 από την Ούλου, την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 9′, αλλά έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας σε 1-2 στο 20′. Δεν κατάφερε, ωστόσο, κάτι παραπάνω, με την Ούλου είναι κυνική στο β’ μέρος, παίρνοντας προβάδισμα με 1-5 στο 67′! Το τελικό 1-6 διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έφτασε τα δώδεκα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη (0-3-9)! Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -9 από τα μπαράζ παραμονής και την προτελευταία Λάχτι. Δεν έχει νίκη στα τελευταία έξι εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-3-3), με τα πέντε από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.