*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Ούλου – Ίντερ Τούρκου 1-1 (πεν. 6-5)

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΟΥΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Κουόπιο, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο δεύτερο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Ούλου, μετά τις δυο νίκες που πήρε κόντρα σε Λάχτι (1-2 εκτός) και Μάριεχαμν (3-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικάρντο Ντουάρτε φιλοξενήθηκε από την Κουόπιο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Βρέθηκε πίσω με το καλημέρα και στην πορεία δεν έδειξε κάτι το αξιόλογο για να αλλάξει την κατάσταση, την ώρα που γλίτωσε αρκετές φορές. Μοναδική αξιόλογη φάση της, ένα δοκάρι που είχε σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Παρά την απώλεια της αυτή, διατηρείται τέταρτη στη βαθμολογία Α Φινλανδίας και ευελπιστεί ότι τώρα θα βγάλει αντίδραση. Ηττήθηκε στα 3/5 εντός της για φέτος, έχοντας παράλληλα και δυο νίκες. Παραμένουν εκτός μάχης οι τραυματίες Τόνι Μιετίνεν και Αλεξάντερ Φόρστρεμ.

Ούλου Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κότκα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Σμιθ (22′) και Αλμέν (53′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 70ο λεπτό. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 52′.

Αήττητη εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Ίντερ Τούρκου, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάρκο Βις υποδέχθηκε την Κότκα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Μπορεί να πήρε προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, όμως τα βρήκε αρκετά σκούρα μέχρι να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα. Έκτοτε βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα, κατέβασε ταχύτητα στη συνέχεια με αποτέλεσμα να δεχθεί τη μείωση.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες επί των Χάκα (3-0 εντός) και Χόνκα (2-0 εντός), φτάνοντας παράλληλα τις τέσσερις μέχρι τώρα, οπότε και μοιράζεται την έκτη θέση της κατάταξης με την Ίλβες, η οποία έχει και δυο ματς περισσότερα. Ηττήθηκε και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, παρότι σκόραρε σε αυτές. Δεν έγιναν γνωστά πιθανά αγωνιστικά προβλήματα για το σημερινό Ούλου – Ίντερ Τούρκου.