*Φάση των “16” του Κυπέλλου Φινλανδίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Ούλου – Βάασα 2-1

*Στο Λιγκ Καπ: Ούλου – Βάασα 1-1

ΟΥΛΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ίντερ Τούρκου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο, για να ισοφαρίσει στο 58′ με τον Κόφι.

Μια ισοπαλία και μια ήττα μετράει η Ούλου στα δυο τελευταία παιχνίδια της. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, η ομάδα του Ρικάρντο Ντουάρτε υποδέχθηκε την Ίντερ Τούρκου, στα πλαίσια του πρωταθλήματος, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς ανάμεσα τους, με την ίδια να ισοφαρίζει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 18 συνολικά και συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία Α Φινλανδίας και πιο συγκεκριμένα στην τέταρτη θέση. Η πορεία της στο φετινό κύπελλο ξεκίνησε από τον τέταρτο γύρο, όπου και απέκλεισε τη Σεϊναγιόεν (1-4 εκτός), ενώ στη συνέχεια άφησε εκτός στα πέναλτι 5-3 τη Χάκα, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Ούλου Στατιστικά

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΑΣΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Κουόπιο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 25ο λεπτό, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 47′.

Απογοητεύει με τη μέχρι τώρα παρουσία της στη σεζόν η Βάασα. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, η ομάδα του Γιούσι Νουορέλα υποδέχθηκε την Κουόπιο, για το πρωτάθλημα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Αδικείται από αυτό το τελικό αποτέλεσμα, καθώς το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και δεν άξιζε την ήττα, “πλήρωσε” ωστόσο την αστοχία της στην τελική προσπάθεια.

Συμπλήρωσε έτσι έξι αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, στις οποίες και απέσπασε μόλις ένα βαθμό, φτάνοντας παράλληλα τους έξι συνολικά, που τη διατηρούν στην ουρά της κατάταξης, μαζί με τη Μάριεχαμν. Στα του κυπέλλου τώρα, έχει πάρει ήδη τρεις προκρίσεις, κόντρα σε Τέρβαριτ (0-2 εκτός), Απόλλο Σεϊναγιόεν (0-11 εκτός) και ΟΤΠ (3-1 εντός).