* Προτελευταία αγωνιστική

* Η Ουέσκα επιδιώκει τη συμμετοχή στα πλέι οφ, στη Νουμάνθια αρκεί ο βαθμός της ισοπαλίας για να κλειδώσει την παραμονή.

Πρώτος γύρος: Νουμάνθια – Ουέσκα 0-0

ΟΥΕΣΚΑ

Τη νίκη, η οποία θα την κρατήσει “ζωντανή” στην προσπάθεια εισόδου στα πλέι οφ, θα επιδιώξει σήμερα η Ουέσκα απέναντι στη Νουμάνθια. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο -1 από την πρώτη εξάδα (Βαγιαδολίδ) και στο -2 από την 5η Κάντιθ, οπότε η… πόρτα θα μείνει ανοικτή σε περίπτωση τρίποντου (σ.σ. την τελευταία αγωνιστική φιλοξενείται από την αδιάφορη Λεβάντε). Οι γηπεδούχοι προέρχονται από το νικηφόρο 1-0 επί της Λούγκο (σκόρερ ο Σαμού Σαΐθ στο 6ο λεπτό), την πρώτη νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (1-1-2) και τη δεύτερη στις τελευταίες επτά (2-3-2). Παραμένουν, όμως, αήττητοι στα οκτώ τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (5-3-0), έχοντας κρατήσει και ανέπαφη εστία στα τέσσερα από αυτά.

Ένιωσαν ενοχλήσεις μέσα στην εβδομάδα ο εξτρέμ Σαΐθ και οι μέσοι Αγκιλέρα και Μελέρο, όμως είναι κανονικά διαθέσιμοι για σήμερα. Παραμένουν στα πιτς οι Σάστρε (ΜΕ), Ναγκόρε (Μπακ) και Κιλιάν (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας της Λούγκο με 1-0.

Στατιστικό: G/G & Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Δείτε τα προγνωστικά Ισπανίας (κλικ εδώ)

Το Ουέσκα – Νουμάνθια παίζει στον Stoiximan

ΝΟΥΜΑΝΘΙΑ

Μία μέτρια σεζόν ολοκληρώνεται σιγά-σιγά για τη Νουμάνθια, η οποία έχει ως βασικό στόχο στο σημερινό ματς το βαθμό της ισοπαλίας, προκειμένου να σφραγίσει και μαθηματικά την παραμονή. Βρίσκεται στο +5 από τη 19η Αλκορκόν, με την οποία πλεονεκτεί σε πιθανή ισοβαθμία, ενώ για την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την ήδη υποβιβασμένη Μιραντές. Μετρά μόνο μία νίκη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές (1-3-2), έχει μείνει “άσφαιρη” στα τρία τελευταία παιχνίδια της, προέρχεται από το “στείρο” 0-0 στην έδρα της Μαγιόρκα, που είχε ως… παράπλευρη απώλεια την αποβολή του μεσοεπιθετικού Ματέου στις καθυστερήσεις.

Στο 1-4-3 το σερί στις τελευταίες οκτώ εξόδους πρωταθλήματος, μόνο μία ήττα στα έξι τελευταία “εκτός” (1-4-1). Στα πιτς ο αρχισκόρερ Μανού Δελ Μοράλ, ο αρχηγός Χούλιο Άλβαρες και ο μπακ Λουίς Βαλκάρθε, τραυματίας ο κίπερ Μουνίρ, τιμωρημένος ο Ματέου. Ένας εκ των Νάτσο ή Καπίγια θα πάρει τη θέση του τελευταίου στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το ισόπαλο 0-0 από την έδρα της Μαγιόρκα. Αποβολή για τον Ματέου στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: “Άσφαιρη” στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).