9η αγωνιστική

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 21′, για να ισοφαρίσει εννέα λεπτά αργότερα με τον Αματκαρίγιο.

Χωρίς νίκη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η Έστερσουντ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Πάουελ φιλοξενήθηκε από την Εσκιλστούνα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Μπορεί να βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ, ωστόσο έφτασε πολύ γρήγορα στην ισοφάριση, ενώ παρότι είχε ευκαιρίες στην πορεία δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω. Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 13 συνολικά στα οκτώ πρώτα παιχνίδια της στη σεζόν, ούσα αήττητη στα τρία εντός της (1-2-0). Συμπλήρωσε κάρτες ο Μάλκολμ Στολτ και θα εκτίσει τιμωρία σήμερα.

Έστερσουντ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΟΥΤΣΙΚΤΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Χέντλουντ στο 82ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη παραμένει εδώ και πέντε αναμετρήσεις η Ούτσικτενς, μετρώντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπόσκο Όροβιτς φιλοξενήθηκε από τη Χέλσινγκμποργκ, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό με 0-1. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα της στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο είδε την αντίπαλο της να ισορροπεί την κατάσταση, όμως ήταν αυτή που χαμογέλασε με γκολ στο φινάλε. Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 4-1 επί της Μπράγκε, έφτασε τους 17 βαθμούς και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατηγορίας, ενώ είναι αλώβητη σε τέσσερις εξόδους (2-2-0). Εξέτισε την τιμωρία του ο Γέσπερ Μπραντ, την ώρα που δίνεται αμφίβολος ο Έντιν Χαμίντοβιτς, που αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο.