*Αδιάφορη η Έστερσουντ, που έχει ήδη υποβιβαστεί. Καλύτερο αποτέλεσμα από τη Χάλμσταντ θέλει η Ντέγκερφορς, για να εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή της.

*Με Goal/Goal και Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 4/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Ντέγκερφορς – Έστερσουντ 3-1

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αγνοεί τη νίκη εδώ και δέκα αναμετρήσεις η Έστερσουντ, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και οκτώ ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αμίρ Αζραφσάν φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με το βαρύ 4-0. Για ακόμη μια φορά ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Διατηρείται σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, με 14 βαθμούς, έχοντας υποβιβαστεί και τυπικά από την κατηγορία. Δεν κατάφερε να επικρατήσει σε κάποιο από τα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει ο μέσος Λούντβιγκ Φρίτζσον.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω από νωρίς με 2-0 (3′, 24′), δέχθηκε ένα τρίτο τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο 56′, ενώ το αυτογκόλ του Ουατάρα στο 73ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Έστερσουντ Στατιστικά

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

*Με 2-3 Goals ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα.

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει και πάλι η Ντέγκερφορς, δίνοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Αντρέας Χόλμπεργκ και Τομπίας Σόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Νόρκεπινγκ, της οποίας και επικράτησε με 4-1. Με διαφορά καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πήρε σαφές προβάδισμα, στο δεύτερο έδωσε χώρους, δεχόμενη απλά τη μείωση.

Βρίσκεται έτσι την 13η θέση της κατάταξης, έχοντας 31 βαθμούς, όσους έχει και η Χάλμσταντ, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο και είναι εντός των μπαράζ παραμονής. Οπότε και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα σήμερα από τη Χάλμσταντ για να αποφύγει τα μπαράζ. Πανηγύρισε ένα διπλό στις δώδεκα τελευταίες εξόδους της (1-3-8). Συμπλήρωσε κάρτες ο Όλιβερ Έκροτ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπέρτιλσον (πεν. 13′, 25′), Λίνταλ (19′) και Έκροτ (45’+), για να δεχθεί απλά τη μείωση στο 75ο λεπτό.

Ντέγκερφορς Στατιστικά

*Με Goal/Goal και Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα.

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 5/7 τελευταία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, στο πρωτάθλημα.