4η αγωνιστική

*Αήττητη η Έστερσουντ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Έργκριτε, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Έστερσουντ, μετά και τη νίκη 1-0 επί της Τρέλεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Πάουελ φιλοξενήθηκε από τη Βάρμπεργκς, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 2-0. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και παρότι είχε ευκαιρίες στην πορεία δεν κατάφερε να πετύχει κάτι. Αντιθέτως, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο φινάλε. Δεύτερη ήττα για φέτος, μετά και από εκείνη που υπέστη στην πρεμιέρα κόντρα στη Σούντσβαλ (1-0 εκτός).

Έστερσουντ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*Σκοράρει στα 17 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 50′ με τον Αμπουκάρ, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (61′, 73′).

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη η Έργκριτε, μετά και τα τρία πρώτα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Χόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Μπράγκε, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα και να προηγηθεί μέχρι την ανάπαυλα, κάτι που έκανε εν τέλει με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Στην πορεία όμως είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση και εν τέλει να κάνει την ανατροπή. Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή της ήττα, μετά και από εκείνη της πρεμιέρας κόντρα στην Ούτσικτενς (1-2 εντός), ενώ ενδιάμεσα έμεινε στο εκτός με την Όντεβολντ.