33η αγωνιστική (προτελευταία)

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 7 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Λέουβεν – Οστάνδη 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΟΣΤΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Σιντ-Τρούιντεν, με σκορ 5-0, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 11’ ο Τεϊσέιρα σκόραρε για το 1-0, στο 43’ ο Μπρουνό με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 62’ ο Ράιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, στο 78’ ο Μπρουνό πέτυχε το 4-0. Στο 88’ ο Ντουμόν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οστάνδη είναι στα σχοινιά, δεν έχει άλλη επιλογή από το να παλέψει μέχρι τέλους όλα τα παιχνίδια της, ώστε να σώσει τη χρονιά και να παραμείνει στην Jupiler League. Υπέστη βαριά ήττα από τη Σιντ-Τρούιντεν (5-0) και το κλίμα δεν είναι καλό στην ομάδα. Επίσης, δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της στα προηγούμενα δύο ματς, τα έχασε αμφότερα και εξακολουθεί να βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού. Έχασε από τη Σταντάρ Λιέγης με σκορ 1-3 και από τη Βέστερλο με 1-2. Αν δεν κερδίσει τη Λέουβεν, υποβιβάζεται και μαθηματικά. Εκτός για δεύτερο λόγω τιμωρίας ο αμυντικός Ουρογκίντε. Τέλος η σεζόν για Κατελάρη και Ντουόμο, μάλλον δε θα ξαναπαίξει και ο αμυντικός Μπάρατς. Τραυματίες και οι Ρότσα Σάντος, Μουσάγεφ. Εκτός επίσης, οι Αμάντε, Ντ’αζ, Άμπροουζ, Μπέρτε, Μπόονεν, Μεμπούντε.

Οστάνδη Στατιστικά

*5/10 παιχνίδια τελευταία με goal/goal

*7/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 13/16 ματς εντός έδρας

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-1 της Μέχελεν, εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 4’ ο Ντε Νόρε σκόραρε για το 1-0, στο 39’ ο Οπόκου το 3-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 56’ ο Μάρτενς σκόραρε για το 3-0 των γηπεδούχων και στο 60’ ο Αλ-Ταμάρι έκανε το 4-0. Στο 89’ ο Χάιρεμανς μείωσε για τη Μέχελεν και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λέουβεν επέστρεψε στις επιτυχίες, όσον αφορά το πρωτάθλημα, έκανε καλή εμφάνιση και συνέτριψε εντός έδρας τη Μέχελεν (4-1). Νωρίτερα, αν και ήταν μαχητική και ανταγωνιστική για ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι, έχασε στην έδρα της Γκενκ με σκορ 2-1, χάρη σε ένα τέρμα με εκτέλεση φάουλ στα τελευταία λεπτά. Έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, ποτέ δεν κινδύνεψε ουσιαστικά, στοχεύει στην οκτάδα των πλέι οφ Ευρώπης, όμως το έργο της δεν είναι εύκολο. “Όσο έχουμε ακόμα μαθηματικές ελπίδες για τα πλέι-οφ 2, τότε θα πρέπει να έχουμε καλές εμφανίσεις και να το παλέψουμε”, δήλωσε ο Μαρκ Μπράις. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός οι επιθετικοί Νσίγκι και Μάριο Γκονθάλεθ εξαιτίας τραυματισμών.