16η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Κόρτραϊκ δεν έχει υποστεί ήττα από την Οστάνδη στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΟΣΤΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 εκτός έδρας, από την Κλαμπ Μπριζ, για το πρωτάθλημα. Στο 34’ ο Φανάκεν και στο 39’ ο Τζουτγλά σκόραραν για το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 53’ ο Τζουτγλά έχασε πέναλτι, στο 57’ και στο 65’ με πέναλτι ο Χόρνμπι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 73’ ο Νίλσεν έχασε πέναλτι αλλά σκόραρε στην επαναφορά για το 3-2 και στο 80’ ο Κατελάρης χρεώθηκε αυτογκόλ για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οστάνδη ήταν ανταγωνιστική στην αναμέτρηση με την Κλαμπ Μπριζ (4-2) εκτός έδρας, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι σε συγκομιδή. Έχασε για τρίτη φορά στα τελευταία πέντε ματς και η διοίκηση αποφάσισε ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για αλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Ο Υβ Βαντερχάχε αποτελεί παρελθόν και στην θέση του ήρθε ο Ντομινίκ Ταλχάμερ, ο οποίος πρόσφατα απολύθηκε από τη Σερκλ Μπριζ. Δεν έχει βγάλει σταθερότητα στην απόδοσή της η Οστάνδη και αυτό της έχει κοστίσει σημαντικούς βαθμούς στην κατάταξη, με αποτέλεσμα να βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες Μπάντου και Ντ’ Αρπινό. Δεν επιλέχθηκαν οι Σχέλφχουτ, Γκόβαρς, Βάιλιν, Κοζιελό, Μπέρτε.

Οστάνδη Στατιστικά

*4 σερί αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*7/10 ματς τελευταία έληξαν με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σέρκλ Μπριζ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 9’ ο Πόποβιτς σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 79’ ο Μεσαουντί ισοφάρισε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κόρτραϊκ δεν είναι σε καλή κατάσταση και είναι ενδεικτικό ότι δεν έχει σημειώσει νίκη για πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Σερκλ Μπριζ (1-1), βαθμό που έσωσε με τέρμα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Νωρίτερα, έχασε από τη Βέστερλο με 0-2, επίσης εντός έδρας, σ’ ένα ματς που έμεινε από το πρώτο ημίχρονο με δέκα παίκτες. Δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο απολογισμός στα τελευταία πέντε ματς στη Jupiler League για την ομάδα του Άντναν Τσούστοβιτς. “Πιστεύω ότι η Οστάνδη θα παίξει με το σύστημα της Σερκλ Μπριζ”, δήλωσε ο Βόσνιος προπονητής. Έπεσε στη ζώνη του υποβιβασμού πλέον, αλλά οι διαφορές παραμένουν μικρές. Δεύτερο εκτός λόγω τιμωρίας ο φορ Γκέιγ, είναι εκτός και οι τραυματίες Μπενσαΐμπ, Βαντεντρίς, Καντρί, Ντε Μπράιν, Λαμκέλ Ζε.