10η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 3 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΟΣΤΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σερκλ Μπριζ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 38’ ο Ντένκεϊ έχασε πέναλτι αλλά σκόραρε στην επαναφορά για το 1-0. Στο 44’ ο Ουέντα έκανε το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 76’ ο Άμπροουζ έχασε πέναλτι αλλά σκόραρε μετά από πάσα του Σακαμότο και στο 82’ ξανά ο Άμπροουζ με πέναλτι ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οστάνδη έβγαλε αντίδραση στην αναμέτρηση πριν από τη διακοπή του πρωταθλήματος, στην έδρα της Σερκλ Μπριζ (2-2) και κατάφερε να μην ηττηθεί. Στο ημίχρονο η ομάδα του Βαντερχάχε ήταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά. Δεύτερο σερί παιχνίδι που δε χάνει η Οστάνδη, έπειτα και από τη νίκη με αντίπαλο την Έουπεν εντός έδρας, με σκορ 1-0. Δεν έχει βγάλει σταθερότητα στην απόδοσή της και αυτό της έχει κοστίσει σημαντικούς βαθμούς στην κατάταξη. Ο Φάνος Κατελάρης είναι αμφίβολος για το ματς, διότι δεν επέστρεψε στο Βέλγιο από τις υποχρεώσεις του με την Εθνική πριν την Παρασκευή και του λείπουν προπονήσεις. Εξέτισε και επιστρέφει ο Αλμπανέζε.

Οστάνδη Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*5/9 επίσημα παιχνίδια είχαν No Goal

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΓΚΕΝΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εντός έδρας, εναντίον της Γάνδης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μπάλας και επιθετική φιλοσοφία στο ματς, η Γάνδη στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε ελάχιστα. Στο 90’ ο Χέινεν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τρεζόρ σκόραρε με κεφαλιά το μοναδικό τέρμα στο ματς.

Η Γκενκ έφτασε στη διακοπή σε πολύ καλή κατάσταση και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη εναντίον της Γάνδης (1-0) εντός έδρας. Το νικητήριο τέρμα σημειώθηκε αργά στο παιχνίδι, όμως η ομάδα του Βράνκεν είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο κομμάτι του και δικαιούταν να πάρει τους τρεις βαθμούς. Δεύτερη νίκη στη σειρά, τέσσερις στα πρόσφατα πέντε ματς στη Jupiler League. Οι μόνες απώλειες φέτος είναι η ήττα της πρεμιέρας από την Κλαμπ Μπριζ με σκορ 3-2 εκτός έδρας και η εντός έδρας ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Σιντ-Τράιντεν με 0-0. Όσον αφορά την αποστολή για το προσεχές ματς εναντίον της Οστάνδης, δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Όγεν και Σαντίκ. Επιστρέφει ο Πέιντσιλ.