* Φάση των “16” του Κυπέλλου. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Η Γκενκ έχει κερδίσει τα 3 τελευταία μεταξύ τους, τα 2 μέσα στην Οστάνδη.

* Τρέχουν σερί με 8 over 2,5 στα μεταξύ τους, τα 6 με G/G.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από τη Λιρς εντός (0-1) για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας από το γκολ του Οκάνσι (33’).

Σε παιχνίδι αρκετά μοιρασμένο υπέστη μια κακή ήττα από μια ομάδα με την οποία ήταν ισόβαθμη και υποχώρησε βαθμολογικά, αρκετά κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, με διαφορά κάτω από μία νίκη. Σε αυτήν την κατάσταση, δεν γίνεται να μην έχει πρώτη προτεραιότητα την παραμονή, καθετί άλλο είναι δευτερεύον.

Στο κύπελλο ήδη έχει προκαλέσει μια μεγάλη έκπληξη, απέκλεισε στον προηγούμενο γύρο την Έουπεν και μάλιστα εκτός με καθαρό σκορ 2-0. Η αντίπαλος έπαιξε με κάποιες αλλαγές, όμως και πάλι προκαλεί μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι φάνηκε ανώτερη, σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Με απουσίες, κάποιες από αυτές σημαντικές.

Οστάνδη Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετράει 6 under 2,5.

* Στα 4 τελευταία εντός, έχει μόνο 1 νίκη, στο πιο πρόσφατο επί της προτελευταίας RFB.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΕΝΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Γάνδη εντός (2-2) για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω από το γκολ του Τισουνταλί (12’), το ανέτρεψε με δύο γκολ του Κόλινς Σορ (21’, 51’), ισοφαρίστηκε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, πάλι από τον Τισουνταλί.

Πολύ ενδιαφέρον και πολύ γεμάτο το παιχνίδι στην Γκενκ όμως όλο το ζουμί ήταν στις καθυστερήσεις. Εκεί που η Γάνδη πάλευε να ισοφαρίσει και από μια άτσαλη κίνηση του Κάιπερς, τραυματίστηκε σοβαρά ο Αροκοντάρε. Το παιχνίδι διακόπηκε για αρκετά λεπτά, ο Φράνκεν δεν είχε δικαίωμα να κάνει άλλη αλλαγή, έτσι στην επανέναρξη του αγώνα η ομάδα του αγωνίστηκε με δέκα, με συνέπεια να δεχτεί την ισοφάριση. Έτσι, οι “μπλάου-βιτ” έμειναν για ακόμα ένα ματς χωρίς νίκη και υποχώρησαν από την εξάδα.

Το κύπελλο για μια ομάδα του επιπέδου της είναι στόχος, την ενδιαφέρει αφού μπορεί να της εξασφαλίσει και ευρωπαϊκή συμμετοχή, και μάλιστα στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, κάτι που με τη μέχρι στιγμής παρουσία της, μόνο εύκολο δεν δείχνει μέσω πρωταθλήματος. Στον προηγούμενο γύρο είχε πολύ εύκολο έργο, απέναντι στην ερασιτεχνική Βίζε, τη νίκησε 4-0 εκτός με αλλαγές.

Απών από την αποστολή μόνο ο τραυματίας φορ Αροκοντάρε, πιθανόν ο Φράνκεν να κάνει ένα μικρό ροτέισον.

Γκενκ Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία, έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 7 τελευταία.

* Στα 6/7 τελευταία δέχτηκε πρώτη γκολ, τα 5 από αυτά έληξαν με G/G.