24η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Άντερλεχτ – Οστάνδη 2-0

ΟΣΤΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Κόρτραϊκ, για το πρωτάθλημα. Στο 20’ ο Σελεμανί σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 45+5’ ο Μπέτσνερ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 84’ ο Άμπροουζ έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους και στο 89’ ο Γκέιγ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η Οστάνδη πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στην έδρα της Κόρτραϊκ (2-2), έφτασε κοντά στο να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, έπειτα από αρκετές αγωνιστικές, όμως έμεινε εν τέλει στο βαθμό της ισοπαλιας, καθώς ισοφαρίστηκε στο φινάλε. Δεν είναι σε καλή κατάσταση αγωνιστικά, αν και πήρε θετικό αποτέλεσμα ύστερα από έξι διαδοχικές ήττες, δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης για επτά αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Συνολικά στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, ήρθαν οι Ρόντιν, Ντουόμο, Ντούντοφ, Αλράσε, Μπάρατς, ενώ αποχώρησαν οι Ντάνκαν, Κοζιελό, Αλμπανέζε. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός οι τραυματίες ΜακΓκίχαν, Ντ’Αρπινό. Επέστρεψαν οι Ντεβάλε, Χόρνμπι. Δεν επιλέχθηκαν οι Σχέλφχουτ, Ντικά, Μέντλεϊ, Οσίφο, Κατελάρης, Μπέρτε, Ρότσα Σάντος.

Οστάνδη Στατιστικά

*6/9 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*8/10 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα, εντός έδρας, με αντίπαλο την Άντβερπ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, αν και η σπουδαιότερη ευκαιρία ανήκε στον Μούγια των φιλοξενούμενων. Ο ίδιος παίκτης έχασε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Φερμπρούχεν απέκρουσε στη γραμμή. Στο 62’ αποβλήθηκε ο Στενχς για την Άντβερπ και στο 76’ ο Ραμάν για την Άντερλεχτ.

H Άντερλεχτ παλεύει για βελτίωση, παίζει στο όριό της και το κλίμα δεν είναι το καλύτερο δυνατό. Κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλία στο εντός έδρας ματς εναντίον της Άντβερπ (0-0), δεν εντυπωσίασε φυσικά, αλλά παίζοντας και με αριθμητικό πλεονέκτημα για  15 λεπτά, έκοψε την όποια επιθετικότητα των αντιπάλων. Νωρίτερα, έβγαλε αντίδραση με την εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σερένγκ για το πρωτάθλημα, με σκορ 0-1,ωστόσο, ήταν μια επιτυχία έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Πήρε μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα, καθότι παραμένει στο δεύτερο μισό της κατάταξης, αλλά απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Μία νίκη και δύο ισοπαλίες στα τελευταία πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Ρίμερ. Παρελθόν οι Χουντ, Φάμπιο Σίλβα, Εσπόζιτο, Ντουρανβίλ, Ελ Χατζ. Ήρθαν οι επιθετικοί Ντρέιερ, Σλιμανί. Τιμωρημένος ο Ραμάν, τραυματίες οι Ντελκρουά, Κάνα. Εξέτισε ο μέσος Άρνσταντ.