Αγώνες ρεβάνς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τους Ρέιντζερς.

Πρώτο παιχνίδι: Πετροκούπ – Όσιγιεκ 1-1

ΟΣΙΓΙΕΚ (ΚΡΟΑΤΙΑ, 193)

Κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία με σκορ 1-1 στη Μολδαβία, σε ένα μοιρασμένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στην αμυντική τους λειτουργία και τις βρήκε ισόπαλες χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Μάριτς, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι λίγο αργότερα με τον Αμπρός. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, το 1-1 έμεινε ως το φινάλε.

Η Όσιγιεκ, πέρυσι στην Ευρώπη έφτασε μια ανάσα από τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, αποκλείοντας διαδοχικά Σάντα Κολόμα, Λουκέρνη και Αϊντχόφεν, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αούστρια Βιέννης στα πλέι οφ και αποκλείστηκε. Έχει δώσει ήδη 5 φιλικά παιχνίδια, κερδίζοντας τις Φέχερβαρ (2-1), Σεντ Τζόνστον (3-0) και Ζαλαεγκερζέγκι (2-0), έμεινε ισόπαλη (0-0) με τη Λοκομοτίβ Μόσχας, ενώ ηττήθηκε με σκορ 3-1 από την Σκεντίγια. Το νέο πρωτάθλημα ξεκινά στις 28 Ιουλίου και η Όσιγιεκ υποδέχεται την Χάιντουκ.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 6 τελευταία παιχνίδια της, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Πετροκούμπ, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Το Όσιγιεκ – Πετροκούμπ παίζει στην Betshop

ΠΕΤΡΟΚΟΥΜΠ (ΜΟΛΔΑΒΙΑ, 642)

Υποδέχθηκε την σαφέστατα πιο έμπειρη Όσιγιεκ, με τις δύο ομάδες να μένουν τελικά ισόπαλες με σκορ 1-1. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στην αμυντική τους λειτουργία και τις βρήκε ισόπαλες χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Μάριτς, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι λίγο αργότερα με τον Αμπρός. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, το 1-1 έμεινε ως το φινάλε.

Η Πετροκούμπ είναι μια ομάδα που μετρά μόλις 25 χρόνιας ζωής και παίζει για πρώτη φορά στην Ευρώπη. Πέρυσι τερμάτισε πίσω από την Σέριφ Τιρασπόλ και Μλσάμι, ενώ το νέο πρωτάθλημα βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη και μετά από 14 αγωνιστικές είναι στην 3η θέση με 6 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες. Βρίσκεται και πάλι πίσω από τις Μιλσάμι και Σέριφ που όπως όλα δείχνουν, θα διεκδικήσουν και φέτος τον τίτλο.  Υπάρχει μια διακοπή στο πρωτάθλημα από την 1η του Ιούλη και θα ξεκινήσει ξανά στις 4 Αυγούστου.

Στατιστικό: Μετρά 7/9 over στα 9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Όσιγιεκ, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.