*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι 6/7 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Για τον α’ γύρο: Μονπελιέ – Οσέρ 1-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Λανς, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παθητικός ο ρόλος της στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Η Οσέρ ισορρόπησε το παιχνίδι στο β’ μέρος, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Υπέπεσε σε παράβαση στο 59ο λεπτό, με τον Φρανκόφσκι να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο πέντε λεπτά αργότερα και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Η Λανς πάγωσε το ρυθμό και κράτησε εύκολα το 1-0 μέχρι τέλους.

Την προηγούμενη βδομάδα πήρε την πρόκριση για τη φάση των “16” του Κουπ ντε Φρανς, επικρατώντας εκτός έδρας της Νιόρ με το εμφατικό 0-4. Ισορροπημένο το 1ο ημίχρονο, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε ένα πεντάλεπτο (39′, 43′). Κυριάρχησε στο β’ μέρος, “χτύπησε” ξανά δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά (64′, 67′)διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Στο πρωτάθλημα μετράει πέντε συνεχόμενες ήττες, έχοντας αποτύχει να σκοράρει στις τέσσερεις από αυτές. Βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την απευθείας σωτηρία και το 16ο Στρασβούργο. Μετράει μόλις 1 νίκη στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Μακροχρόνια τραυματίας ο Πελενάρ. Εκτός και οι Ζολί και Κοέφ. Αποχώρησε για τη Λιλ ο έμπειρος τερματοφύλακας Κοστίλ, με τον Ζεντατκά να κάνει το αντίθετο δρομολόγιο.

ΟΣΕΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 από τη Ναντ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ξεκίνησε δυνατά, ήταν καλύτερη των φιλοξενούμενων και άξιζε να προηγηθεί, αλλά η αποβολή του Καζρί στο 42′ -κλωτσιά στο κεφάλι του Ζέζε- άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα. Η Ναντ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και άνοιξε το σκορ στο 45+12′! Η Μονπελιέ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά η αποβολή του Γουαχί στο 67ο λεπτό την άφησε με 9 παίκτες και έβαλε τέλος σε οποιαδήποτε προσπάθεια αντεπίθεσης. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε με δύο γκολ στο 81ο και το 84ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τη Μονπελιέ στο πρωτάθλημα, έχει δεχτεί 11 γκολ στο διάστημα αυτό! Έχει υποχωρήσει στη 15η θέση της βαθμολογίας, στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού και το 16ο Στρασβούργό. Μετράει 6 ήττες σε 9 εκτός έδρας παιχνίδια της έως τώρα στο πρωτάθλημα, με την άμυνα της να “μπάζει” (22 γκολ παθητικό σε 9 αγώνες).

Τιμωρημένοι οι Γουαχί, Καζρί και Μακουανά. Τραυματίες οι Σεντ-Λους, Μπερτό και Πέδρο Μέντες. Αποχώρησαν οι πολύτιμοι Κόζα και Ομλίν (βασικός τερματοφύλακας), για Βόλφσμπουργκ και Γκλάντμπαχ αντίστοιχα.