*Η Οσέρ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Βαλενσιέν.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Βαλενσιέν – Οσέρ 1-4

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Ζουμπάλ στο 38′, δέχθηκε την ισοφάριση στο 89ο λεπτό.

Αήττητο σερί 13 αγώνων στο πρωτάθλημα για την Οσέρ, έχοντας επικρατήσει στους 8/13. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ υποδέχθηκε τη Μπαστιά, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα ισορροπημένο ματς, με την ίδια να προηγείται λίγο πριν την ανάπαυλα και να δέχεται την ψυχρολουσία στο φινάλε.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο σερί επιτυχίες με Ανζέ (1-0 εντός) και Ανεσί (0-2 εκτός), παραμένει μόνη στην κατάταξη, ανοίγοντας στους πέντε τη διαφορά από τους διώκτες της. Επικράτησε στα 5/7 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και δυο ισοπαλίες. Εξέτισε την τιμωρία του ο εξτρέμ Σουμαρέ και είναι στην αποστολή.

Οσέρ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρουέν, για το κύπελλο. Προηγήθηκε στο 26′ με τον Ογιεβουσί, για να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 2-4.

Την πρόκριση της στα ημιτελικά του κυπέλλου πανηγύρισε η Βαλενσιέν. Το βράδυ της Τετάρτης, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί φιλοξενήθηκε από τη Ρουέν, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, με την οποία έμεινε στο 1-1 στην κανονική διάρκεια, με την ίδια να δέχεται την ισοφάριση στις καθυστερήσει τους ματς και από το σημείο του πέναλτι. Έλυσαν έτσι τις διαφορές του στη “ρώσικη ρουλέτα”, όπου αποδείχθηκε πιο εύστοχη και επικράτησε με 2-4.

Κι αν στο κύπελλο τα πηγαίνει εξαιρετικά, στο πρωτάθλημα εξακολουθεί να προβληματίζει αρκετά, ερχόμενη από ένα σερί τεσσάρων αγωνιστικών χωρίς τρίποντο (0-1-3), μετά και το εντός 0-2 από τη Ροντέ. Σταθερά ουραγός στην κατάταξη, στο -15 από την παραμονή πλέον. Αγνοεί το διπλό σε έντεκα εξόδους (0-4-7), έχοντας ηττηθεί στις πέντε πιο πρόσφατες. Τραυματίστηκε στο ματς κυπέλλου ο Λινγκέ και δεν θα δώσει το παρών.