*Εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής. Είχε αναβληθεί λόγω έντονης χιονόπτωσης στην περιοχή της Ναβάρα. Μάλιστα η Οσασούνα ζήτησε να πάρει το παιχνίδι στα χαρτιά, επειδή η αποστολή της Ταραγόνα επέστρεψε στη βάση της, χωρίς να περιμένει αν θα διεξαχθεί το παιχνίδι την επόμενη ημέρα.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Συνεχίζει να βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση η Οσασούνα, η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ουραγού Σεβίλλης, επικρατώντας με το οριακό 1-0. Με βάση τη συνολική της απόδοσή δεν άξιζε τη νίκη (πιο δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία), περισσότερο απειλήθηκε παρά απείλησε στο πρώτο ημίχρονο (0-0). Στην επανάληψη έδειξε μεγάλη βελτίωση, προηγήθηκε στο 55’ (0-1) και παρότι δέχθηκε ορισμένες φάσεις από την αντίπαλο, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Τρίτη σερί νίκη για την Οσασούνα μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν επί των Λόρκα (0-1) και Βαγιαδολίδ (4-2), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0). Έχει αποκτήσει πλέον καλή ψυχολογία, παίρνει τα αποτελέσματα που επιθυμεί και στοχεύει να μπει άμεσα ξανά στα πλέι οφ, απ’ τα οποία απέχει μόλις έναν πόντο, ευρισκόμενη στην έβδομη θέση. Εντός έδρας μετράει απολογισμό τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μια ήττα με επιμέρους σκορ 17-12. Εξέτισε ο Μέριδα (Μέσος, 16, 4) και επανέρχεται στο αρχικό σχήμα. Μπήκε στην αποστολή και το δεύτερο μεταγραφικό απόκτημα, ο εξτρέμ Μπόρχα Λάσο. Δεν υπάρχουν προβλήματα για τον κόουτς Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Οσασούνα 1-0 επί της Σεβίλλης Β’.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Οσασούνα – Ταραγόνα παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

ΤΑΡΑΓΟΝΑ

Από την άλλη πλευρά, η Ταραγόνα στάθηκε πολύ τυχερή το Σάββατο, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 με την Αλμερία εκτός έδρας. Με βάση πάντως τη συνολική εικόνα του αγώνα άξιζε τον βαθμό και δίκαια τον πήρε. Έγινε ανοικτό παιχνίδι με φάσεις και από τις δύο πλευρές, έμεινε πίσω στο 59’ (1-0), ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 79’ (1-1) και συνέχισε να ψάχνει με επιμονή το γκολ της ανατροπής, στο φινάλε η τύχη της χαμογέλασε με την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στις καθυστερήσεις (91’).

Δεύτερη αγωνιστική που διατηρεί το αήττητο, μετά το μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Βαγιεκάνο (2-3), έπεσε στην 18η θέση με 25 πόντους, παρόλα αυτά αύξησε στους τέσσερις πόντους την διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. Βγήκε κερδισμένη από την μεταγραφική περίοδο, καθώς έχει προχωρήσει στην απόκτηση πέντε παικτών, που αναμένεται να την βοηθήσουν να πετύχει τον στόχο της (παραμονή). Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με 16-14 τέρματα, χαρακτηριστικό ότι στις πέντε πρόσφατες εξόδους της έχει ηττηθεί μία φορά (3-1-1) από τη Λεονέσα (2-0), ενώ έχει συλλέξει περισσότερους πόντου εκτός έδρας (15) απ’ ότι εντός (10).

Εξέτισαν οι Κακαμπάτζε (Αμυντικός, 17, 0) και Άμπραχαμ (Αμυντικός, 16, 0), επιστρέφουν επίσης στην αποστολή οι Περδόμο (Επιθετικός, 7, 1) και Ασούμπρε (Επιθετικός, 7, 1). Αντίθετα παραμένουν στα πιτς οι τραυματίες Ούτσε (Επιθετικός, 14, 6) και Τεχέρα (Μέσος, 11, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλμερία.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Αριστείδης Χατζηγεωργίου

Κάντε κλικ εδώ για να μεταφερθείτε στη σελίδα του διαγωνισμού (Facebook)
Βήμα 1: Προβλέψτε (σχολιάστε πχ. 1-1) το σκορ του αγώνα Οσασούνα – Ταραγόνα
Βήμα 2: Κάντε Δημόσια Κοινοποίηση / Public share τη δημοσίευση του διαγωνισμο

Ένας τυχερός θα κερδίσει μία Paysafe κάρτα αξίας 10 ευρώ
*Προβλέψτε σωστά τους αγώνες με το #VresToSkor. Ένας τυχερός κερδίζει 10 ευρώ σε κάθε ματς!