ΟΣ

Στην ανωτερότητα του Γιονγκ Άγιαξ υποκλίθηκε την περασμένη αγωνιστική η Ος, γνωρίζοντας εύκολα την ήττα  με 3-0 εντός έδρας. Έρμαιο στις ορέξεις των Νέων του Αίαντα, έχανε 2-0 στο 8’ (0-2), όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο (0-3.). Διαδικαστικού χαρακτήρα η επανάληψη, δε μπόρεσε να σώσει τα προσχήματα, ήταν και για περισσότερα γκολ. Επιστροφή στις ήττες για την Ος μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με την Αλμίρε Σίτι (2-2), συμπλήρωσε «τριάδα» αγώνων χωρίς νίκη (0-1-2), έχοντας αφήσει πίσω της το εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν (τρεις νίκες, μια ισοπαλία). Με έντεκα πόντους είναι αυτή τη στιγμή στην πέμπτη θέση, παρόλα αυτά βασικός της στόχος είναι η γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δύο νίκες και ισάριθμες ήττες. Επιστρέφουν οι Φαν ντερ Φένε (Μέσος, 6, 4) και Κάακ (Μέσος, 6, 0). Απουσιάζει σε τέταρτο παιχνίδι ο χαφ Γιάνσεν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Γιονγκ Άγιαξ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Ος – Γκόου Αχέντ Ινγκλς παίζει στην Interwetten

ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΝΓΚΛΣ

Από τη δική της πλευρά η Γκόου Αχέντ Ινγκλς έβγαλε επιτέλους αντίδραση, επικρατώντας με το οριακό 2-1 της Αλμίρε Σίτι εντός έδρας. Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε στο 26’ (1-0), έδειξε αφέλεια στην άμυνα και δέχθηκε την ισοφάριση στο 39’ (1-1), δεν πανικοβλήθηκε και πήρε ξανά το προβάδισμα πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο (2-1 στο 44’). Διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα στην επανάληψη, ενώ θα μπορούσε να είχε κλειδώσει μια ώρα αρχύτερα τη νίκη. «Σημαντική νίκη, θα μας δώσει άλλο αέρα να συνεχίσουμε καλύτερα», επεσήμανε ο κόουτς Φλέμινγκς, ο οποίος έσωσε προς το παρόν τη θέση του.

Πρώτη νίκη στη νέα σεζόν για την Γκόου Αχέντ, ανέβηκε στη 15η θέση και στους επτά πόντους, στο -2 απ’ τα πλέι οφ και στο -4 από την πρώτη «πεντάδα». Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ δύο ισοπαλίες και μια ήττα. Επιστρέφει ο Χρούνμπαστ (Αμυντικός, 3, 0), παραμένει στα πιτς ο Ντε Κόχελ (Επιθετικός, 4, 1), μαζί με ακόμη δύο που λείπουν από την αρχή της σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Αλμίρε Σίτι.

Στατιστικό: G/G τα έξι απ’ τα επτά φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.