17η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Καϊσάρ – Ορνταμπάσι 0-0

ΟΡΝΤΑΜΠΑΣΙ

Άκρως ανταγωνιστική στην έδρα της καλύτερης ομάδας του Καζακστάν εμφανίστηκε το Σάββατο η Ορνταμπάσι, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει κάτι θετικό, γνωρίζοντας την ήττα με 5-3 από την πρωτοπόρο Αστάνα. Προηγήθηκε με πέναλτι στο 9’ (0-1), είδε την αντίπαλο να κάνει την ανατροπή πριν το ημίχρονο (3-1). Στην επανάληψη συνέχισε να παλεύει, μείωσε στο 57’ (3-2) και ισοφάρισε στο 82’ (3-3), για να μείνει από δυνάμεις στο φινάλε, δεχόμενη δύο τέρματα στις καθυστερήσεις (91’, 95’). Επιστροφή στις ήττες για την Ορνταμπάσι, μετά τη νίκη που προηγήθηκε επί της Ακζαΐνκ Ουράλσκ (2-1), παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 22 πόντους, στο -9 απ’ την «τριάδα» και στο +1 απ’ την πέμπτη Ζετίσου. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες και δύο ήττες. Αμφίβολος ο Ναγκάεφ (Επιθετικός, 15, 3).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-3 από την Αστάνα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Ορνταμπάσι – Καϊσάρ παίζει στην Betshop

ΚΑΪΣΑΡ

Από την άλλη πλευρά, η Καϊσάρ έβγαλε μόνη της τα μάτια της, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 από την Καϊράτ Αλμάτι εντός έδρας. Κοίταξε στα μάτια την αντίπαλο και δεν άφησε να κινδυνέψει σε μεγάλο βαθμό η εστία της. Στην επανάληψη προηγήθηκε στο 60’ (1-0), ισοφαρίστηκε άμεσα στο 64’ (1-1), ήταν κοντά να πάρει το βαθμό, αλλά λύγισε στις καθυστερήσεις (1-2 στο 94’). Επιστροφή στις ήττες για την Καϊσάρ, μετά τη νίκη επί της Ίρτις (0-1), που ήταν και η μοναδική στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές (1-4-2). Έπεσε στην ένατη θέση, ισοβαθμεί στους 16 πόντους με την Σαχτιόρ Καραγκαντί, ενώ βρίσκεται μόλις έναν πόντο πάνω από τον απευθείας υποβιβασμό. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, είναι αήττητη στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της (σε όλες κράτησε το μηδέν παθητικό).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από την Καϊράτ Αλμάτι.

Στατιστικό: Under 2.5 τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.