4η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ρόζενμποργκ δεν έχει υποστεί ήττα από την Οντ στα πρόσφατα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΟΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σάρπσμποργκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι δεν είχαν την κατοχή αλλά ήταν καλύτεροι βάσει ευκαιριών. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε απόδοση η Οντ, αλλά δεν αξιοποίησε τις δικές της καλές φάσεις.

Η Οντ μπορεί να μην έχει πάρει το απόλυτο από κάθε παιχνίδι της έως τώρα στο πρωτάθλημα, όμως έχει αφήσει θετικές εντυπώσεις με το γεγονός ότι δεν έχει υποστεί ήττα. Προέρχεται από την εκτός έδρας “λευκή” ισοπαλία με αντίπαλο τη Σάρπσμποργκ (0-0), η οποία ήταν η δεύτερη ήδη φέτος, μακριά από το Σίεν, καθώς χωρίς τέρματα έληξε και το ματς της πρεμιέρας εναντίον της Στάμπαεκ. Μοναδική επιτυχία είναι η νίκη επί της Μπραν με 2-0 εντός έδρας, αλλά η ομάδα του Γιοχανσεν δεν έχει ακόμα δεχτεί γκολ σε τρία ματς. Σταθερά εκτός ο Ρουντ και ο Χίεν, αμφίβολος ο Γιόχανσεν.

Οντ Στατιστικά

*3/3 επίσημα ματς είχαν under 2.5

*3 σερί στο πρωτάθλημα με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 7/10 εντός έδρας

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σάντεφιορντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 31’ ο Μπικόρο σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 90+4’ ο Χόλσε ισοφάρισε για τη Ρόζενμποργκ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Ρόζενμποργκ κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο εντός έδρας ματς εναντίον της Σάντεφιορντ (1-1), χάρη σε ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά από τον Χόλσε. Δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι που δε νικά η ομάδα του Χέτιλ Ρέκνταλ, 1-1 έληξε και το εκτός έδρας ντέρμπι με αντίπαλο τη Μόλντε. Έμεινε στη δύσκολη νίκη της πρεμιέρας κόντρα στη Βίκινγκ στο Τρόνχαϊμ, με σκορ 1-0. Σίγουρα δεν είναι ικανοποιημένος ο Νορβηγός προπονητής, ψάχνει λύσεις να είναι πιο απειλητική και αποτελεσματική η ομάδα του. Είναι εκτος οι Σκάρσεμ, Σάτερ, Αουγκούστινσον, αμφίβολος ο Ρέστεν.